×
Tajvani

Në bregun lindor të ishullit kinez të Tajvanit u regjistrua një tërmet me magnitudë 6.6 ballë.

Një helikopter u rrëzua në Tajvan, duke u përplasur në një mal.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se forcat e armatosura të Kinës do të arrijnë nivelin e duhur të zhvillimit teknik dhe do të mund të marrin nën kontrollin e vet territorin e Ishullit në vitin 2020.

Në centralin bërthamor "Jinshan" në Tajvan, i cili ndodhet në pjesën veriore të ishullit, gjatë 3 viteve mund të ketë ndodhur rrjedhja e ujit radioaktiv në mjedisin rrethues, njoftohet në raportin e një komisioni qeveritar.

Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit Kao Hua-chu dha dorëheqjen në kuadër të skandalit që shpërtheu pas vdekjes së një ushtari të rekrutuar, i cili ndodhej nën arrest.

Ish-Presidenti i Tajvanit, Chen Shui-bian, i cili po vuan dënimin me 19 vjet burg në bazë të aktakuzave për përfshirje në korrupsion, tentoi vetëvrasjen në shenjë proteste kundër aktgjykimit.
Autoritetet tajlandeze paralajmërojnë turistët në lidhje me prezencën e kandilëve të detit vdekjeprurës, të cilët në ditët e fundit kanë vërshuar në brigjet e ishullit Phuket.
Sot gjatë një fluturimi trajnimi rutinë në Tajvan u rrëzua një avion
Një gjuajtës “F-16” u rrëzua në rajonin jugperëndimor të Qarkut Chiayi në Tajvan gjatë provave të fluturimit, thuhet në një deklaratë të departamentit ushtarak të ishullit të Tajvanit.
Komanda tajvaneze njoftoi mbi planet e zhvillimit të stërvitjeve ushtarake 2-ditore në ngushticën Bashi, e cila ndan Tajvanin me Filipinet.
Autoritetet e Tajvanit konfirmuan rastin e parë të sëmundjes së gripit të shpendëve H7N9 në vend. Me virusin e gripit të shpendëve është infektuar një burrë 53-vjeçar, i cili ka punuar në qytetin kinez Suzhou.
Të gjitha llojet e forcave të armatosura janë përfshirë në manovrat ushtarake, të cilat fillojnë sot në Tajvan.
Japonia ka mbetur e zhgënjyer nga vendimi i Kinës për të mos
Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra sot në Tajvan. Epiqendra e l
Në muajin prill rojet bregdetare të Tajvanit do të zhvillojnë stërvitje ushtarake n
Rojet bregdetare të Japonisë goditën me topa uji një varkë tajvaneze, e cila
Tre oficerë të forcave të armatosura të Tajvanit u arrestuan nën akuzat për spiunazh në favor të Kinës. Për këtë njoftoi Ministria e Mbrojtjes e vendit.
Anijet e patrullimit kineze dhe tajvaneze ditën e hënë u panë sërisht në Ishujt Senkaku (Diaoyu), të cilat janë objekt i mosmarrëveshjeve territoriale midis Tokios dhe Pekinit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31