×
Sociologjia

Sociologë perëndimorë kryen një studim në mesin e banorëve të disa vendeve aziatike.

Sipas sondazheve të fundit të opinionit publik, rreth 12% e rusëve besojnë seriozisht në fundin e botës, i cili gjoja do të vijë këtë të premte. Në disa rajone të vendit, sidomos në Siberi dhe në Lindjen e Largët, njerëzit filluan të përgatiten me zell të madh, duke blerë mallrat thelbësore, sendet e nevojës së parë.
Revista amerikane Time publikoi rezultatet e sondazhit të lexuesve: Lexuesit shpallën "Njeriun e Vitit" liderin e Koresë së Veriut Kim Jong-Yun. Gjithsej në votim morën pjesë 5,6 milonë lexues.
Rusët janë të lodhur nga mitingjet protestuese, të cilat nuk ndryshojnë asgjë në vend. Të tilla janë konkluzionet zhgënjyese, aspak ngushëlluese për opozitën ruse të nxjerra në bazë të hulumtimit të fundit të "Levada Center", i cili u zhvillua në më shumë se gjysmën e rajoneve ruse.
Sipas të dhënave të sondazheve, Barack Obama dhe kandidati nga Partia Republikane Mitt Romney kanë mundësi pothuajse të barabarta për të fituar.
Deri relativisht vonë në Ukrainë ekzistonin dy forca kryesore politike: “Partia e Rajoneve” e udhëhequr nga Presidenti aktual Viktor Janukoviç dhe koalicioni i opozitës “Batkivshina” ("Atdheu") i kryesuar nga ish-Kryeministrja Julia Timoshenko.
Në shoqërinë e konsumit çdo gjë ka çmimin e vet, madje dhe shtetet. Sipas të dhënave të Agjencisë britanike Brand Finance Rusia, si markë tregtare, kushton më shumë se 1 trilion $.
Danezët u njohën sërish si njerëzit më të lumtur
Rejtingu elektoral i Vladimir Putin, kandidatit presidencial nga Partia “Rusia e Bashkuar”, po vazhdon të rritet
Më 27 janar në mbarë botën për herë të shtatë kremtohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave të Holokaustit.
Ngjarja kryesore e vitit 2011 u bë e ashtuquajtura “Pranvera arabe”. Revolucionet në vendet Lindjes
Kriza në zonën e euros, trazirat politike në Lindjen e Mesme dhe në Afrik
Qendra mbarëruse për Hulumtime të Opinionit Publik (VCIOM) në sondazhin e vet social tradicional në vigjilje të Vitit të Ri, të zhvilluar më 17-18 dhjetor, anketoi 1.600 banorë në 46 rajone, qarqe dhe republikave të Federatës Ruse.
Rusët përcaktuan ngjarjet më të rëndësishme, sipas mendimit të tyre, të vitit në përfundim.
E premtja e 11 nëntorit të vitit 2011 është ditë e gjashtë 1-ave. Admiruesit e frymëzuar të numerologjisë besojnë se kjo datë mund të sjellë fat, pasuri dhe sukses.
Qendra mbarëruse e Studimit të Opinionit Publik (rus. ВЦИОМ) bëri publike rezultatet e anketimit
Qytetarët rusë mbajnë një qëndrim shumë më të mirë ndaj vendeve të huaja të largëta, ndërsa ndaj fqinjëve të afërt - Gjeorgjisë, Lituanisë dhe Letonisë -   provojnë njëfarë ndjenje skepticizmi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31