×
temperatura, 2013

Stacioni meteorologjik bazë i kryeqytetit rus, i cili ndodhet në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave (VVC), ka fiksuar më 14:00 sipas orës së Moskës temperaturën + 3.5 gradë, njoftuan ditën e mërkurë në Qendrën Hidrometeorologjike të Moskës dhe Qarkut të Moskës.

Një tjetër rekord temperature është regjistruar në kryeqytetin e Rusisë natën në të gdhirë të së enjtes.

Të mërkurën në mëngjes në Moskë u thye rekordi i temperaturës i vitit 1922, kur shtylla e zhivës e termometrit arriti deri në +12.1 gradë Celsius.

Në Moskë u thye rekordi i temperaturës i shekullit të 19-të.

Gjatë 30 viteve të fundit në Evropë është rritur në disa herë numri i njerëzve që kanë vdekur nga i nxehti anomal dhe i ftohti i madh. Situata paraqitet analogjike edhe në rajonet e tjera të botës. Ndryshimi i klimës në të ardhmen do të çojë në një numër akoma dhe më të madh vdekjesh.

Temperatura e ajrit në Moskë natën në të gdhirë të së premtes ra deri në minus 1,3 gradë, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i kryeqytetit.

Meteorologët gjatë dekadave të fundit kanë regjistruar reduktimin e kohëzgjatjes së stinëve të pranverës dhe të vjeshtës, deklaroi drejtor i Qendrës Hidrometeorologjikу të Rusisë, Roman Vilfand.

Sot në prefekturën japoneze Kochi, në ishullin jugor të Shikoku, termometri tregoi temperaturën plus 41 gradë Celsius.

Të enjten i nxehti në Moskë dhe në qarkun e Moskës mund të vendosë një rekord të ri të temperaturës.

Stacioni meteorologjik bazë i kryeqytetit rus në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave regjistroi sot temperaturën 30.1 gradë Celsius, njoftoi Shërbimi Hidrometeorologjik i Moskës dhe qarkut të Moskës. "E enjtja u bë dita më e nxehtë e vitit 2013.
Ajri është ngrohur deri në 28.8 gradë Celsius, njoftoi eksperti kryesor i qendrës “FOBOS”, Mihailë Leus. "Një tjetër rekord temperature regjistroi moti në kryeqytet.
Një ditë më parë temperatura në stacionin bazë meteorologjik në Qendrën Mbarëruse të Ekspozitave arriti deri në 29.7 gradë Celsius.
Në Sydney termometri shënoi temperaturën 45,8°C në gjysmën e dytë të ditës së premte, gjë që është një rekord absolut për këtë qytet.
Meteorologët regjistruan një temperaturë anomale rekord në Arktik - për herë t
Ngricat e mëdha kanë shtrirë pushtetin e vet në tërë Lindjen e Largët Ruse.
Zyra Meteorologjike e Britanisë së Madhe supozon se klima në katër vitet e ardhshme
Sipas të dhënave të Shërbimit Meteorologjik, fronti i ngricave të forta p
Në jug të Australisë u vendos një moti jashtëzakonisht i nxehtë dhe
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
7
9
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31