×
Facebook, 2013

Site për gratë obeze sugjeroi idenë e krijimit të një kukulle Barbie të përmasave "plus" dhe e ndau atë me auditorin në Facebook. Njoftimi, dedikuar diskutimit të kukullës Barbie me mbipeshë, u shfaq pak ditë më parë dhe deri në momentet aktuale ka marrë më shumë se 38.000 "Like".

Kompanitë kryesore botërore të Internetit kanë dënuar vendosmërisht praktikën e përgjimit dhe survejimit prej shërbimeve sekrete të SHBA-së dhe disa vendeve të tjera të përdoruesve të rrjetit mbarëbotëror.

Përdoruesit e Facebook përfituan mundësinë për të specifikuar si vendqëndrim të vetin Republikën e Kosovës.

Administrata e rrjetit social Facebook refuzoi të heqë nga faqja e Internetit videon që përmban skenën me një femër me kokë të prerë.

Ministria iraniane e Informacionit njoftoi krijimin e një grupi për diskutimin e çështjes së zhbllokimit të website-ve Facebook dhe Twitter.

Mediat iraniane njoftuan se anëtarëve të Trupave të Rojeve të Revolucionit Islamik iu ndalua të përdorin Facebook dhe rrjetet e tjera sociale për arsye sigurie.

Pasi Edward Snowden i zbuloi botës se Agjencia e Sigurimit Kombëtar (National Security Agency - NSA) e SHBA-së kishte përgjuar njerëz në mbarë botën, shumë njerëz kanë reshtur së besuari në privatësinë në Internet. Rrjetet sociale u shndërruan në mjete të përshtatshme për qeveritë, për të mbledhur informacionin personal të përdoruesve.

Rrjetit social më i madh Facebook ka humbur rreth 11 milionë përdorues. Nëntë milionë njerëz në SHBA dhe dy milionë në Britaninë e Madhe fshinë llogaritë e tyre.

Në rrjetin social Facebook nën maskën e një videoje nga miqtë po përhapet një program keqbërës me shpejtësi 40 mijë sulme në orë, tashmë janë prekur mbi 800 mijë përdorues të shfletuesit (ang. browser) Google Chrome, njoftuan mediat.

Një përdorues i Facebook në Francë u ankua se rrjeti social i rekomandoi atij të lexonte librin "Mein Kampf" të Adolf Hitlerit ("Lufta ime").

Liderët myslimanë në Indi urdhëruan vajzat besimtare të përmbahen nga vendosja e fotografive të tyre në Facebook dhe në rrjete të tjera sociale.

Një breshkë me dy koka nga kopshti zoologjik i San Antonio-s në SHBA, "hapi" faqen e saj në Facebook (https://www.facebook.com/thelmaandlouise.turtle).

Prokuroria e Malajzisë ngriti aktakuza ndaj dy blogerëve, të cilët gjatë periudhës së festës myslimane të Ramazanit publikuan në Facebook një foto të darkës së tyre, të cilën autoritetet e konsideruan si fyerje ndaj Islamit. Të rinjtë mund të përballen tashmë me dënimin deri në 8 vjet burg.

Presidentja e Koresë së Jugut Park Geun-Hye u takua ditën e martë me themeluesin e rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg.
Një grup prindërish nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës iu drejtua “Facebook
Femrat izraelite ushtarake u vunë përpara përgjegjësisë disiplinore për fotot e tyre nudo. Fotografitë tronditëse, madje skandaloze, të ushtarakeve u dukën në faqen e rrjetit social Facebook. Tani në bazën ushtarake, ku vajzat janë duke kryer shërbimin, kanë filluar të mbahen leksione në lidhje me mënyrën e duhur të sjelljes së ushtarakëve.
Kundrejt disa anëtareve femra të Ushtrisë së Izraelit u ndërmorrën masa ndëshkimore disiplinore për faktin se postuan fotot e tyre me të brendshme në Facebook.
Më 20 maj mijëra francezë postuan në faqen e grupit të krijuar posaçërisht për "Ditën e lakuriqësisë në Facebook" imazhe me njerëz nudo.
Sipas deklaratës së Kreut të policisë iraniane të Internetit, Ali Bali, rrjeti social Facebook është përgjegjës për një të tretën e divorceve në Iran.
Ministria e Jashtme ruse ka hapur një llogari zyrtare në Facebook, njoftoi Departamenti i Informacionit dhe Shtypit i dikasterit diplomatik.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31