×
raketë balistike, Prill 2013
Ushtarakët koreanoveriorë ndaluan përgatitjet për lëshimin e raketës balistike "Musudan", njofton gazeta japoneze "Asahi Shimbun" me referim tek burime të mirinformuara në udhëheqjet e Japonisë, SHBA-së dhe Koresë së Jugut.
Shkëmbimi i të dhënave telemetrike të dy raketave balistike "Musudan", të vendosura në bregun lindor të Koresë së Veriut, me qendrën e komandës kohët e fundit ka filluar të ndërpritet.
NATO kërkon që Pheniani të heqë dorë nga arma bërthamore, zhvillimi i programit raketor si dhe të përmbahet nga provokimet e mëtejshme.
Testet shtetërore të fluturimit të raketës balistike "Bulava" (russ. "Булава") me bazë detare përfunduan. Komisioni Shtetëror nënshkroi të gjitha dokumentet e nevojshme dhe përfundoi punën e tij.
Koreja e Jugut ka bërë publike 3 data të reja të provës së mundshme të raketës balistike të Koresë së Veriut. Parashikimi i mëparshëm - data 15 prill, ditëlindja e themeluesit të Koresë së Veriut Kim Il-Sung - nuk doli i justifikuar.
Irani njoftoi mbi testimin e suksesshëm të një rakete me rreze të mesme veprimi
Koreja e Veriut është gati për lëshimin e raketës, deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Kim Kwan-jin, në Asamblenë Kombëtare.
Autoritetet e Koresë së Veriut organizuan një ekspozitë, ku u paraqitën raketa të bëra me lule, njoftoi të premten Agjencia Associated Press.
Në rast lufte Koreja e Veriut do të sulmojë pikë së pari kryeqytetin e Japonisë - Tokion, thuhet në deklaratën e lëshuar të premten nga Agjencia Qendrore Telegrafike e Koresë (CTAK).
Deri në fund të vitit 2013 është planifikuar të realizohet lëshimi i 1-2 raketave balistike të nëndetëseve "Bulava" (russ. "Булавa"), njoftoi sot Drejtori i Përgjithshëm i ndërmarrjes shtetërore unitare federale "NPO avtomatiki" (russ. "НПО автоматики") Leonid Shalimov.
Ushtarakët koreanoveriorë kanë vendosur me të vërtetë në pozicion lëshimi së paku një nga raketat e veta balistike, njoftoi Kanali televiziv CNN, duke iu referuar burimeve të mirëinformuara amerikane.
Së paku një nga raketat balistike në bregun lindor të Koresë së Veriut
Autoritetet e qytetit japonez Yokohama publikuan gabimisht në microblog-un e tyre në Twitter informacionin mbi faktin e lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut.
Shkelja e hapur dhe sfiduese e rezolutës së Këshillit të Sigurimit OKB-së nga ana e Koresë së Veriut është krejtësisht e papranueshme. Për këtë deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. Moska po përpiqet vazhdimisht me këmbëngulje të arrijë normalizimin e situatës në Gadishullin Korean, siguroi Ministri rus.
Në bregun lindor të Koresë së Veriut janë vendosur 7 komplekse të lëvizshme të lëshimit të raketave balistike me rreze të ndryshme veprimi - nga 300 kilometra deri në 3.000 kilometra.
Koreja e Veriut përfundoi përgatitjen për lëshimin e një rakete balistike. Startimi i saj mund të realizohet ditën e mërkurë. Për këtë deklaruan autoritetet e Koresë së Jugut.
Ekspertët ushtarakë rusë e kanë quajtur "bllof" transferimin nga Koreja e Veriut të raketës së dytë balistike me rreze të mesme veprimi në bregun lindor të vendit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
3
6
7
8
13
14
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28