×
trazira, Qershor 2013
Të paktën 27 persona u bënë viktima të trazirave masive në
Bashkëpunëtorët e policisë turke me ndihmën e granatave me gaz lotsjellës dhe topat me ujë shpërndanë pjesëmarrësit në aksionin e protestës antiqeveritare në kryeqytetin e vendit, Ankara.
Në Ankara policia po zhvillon arrestime në vendbanimet e pjesëmarrësve në trazira dhe aksionet e protestave. Tashmë janë arrestuar 20 persona, por kërkimet vazhdojnë, kështu që numri i të arrestuarve mund të rritet.
Policia braziliane përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome kundër demonstruesve në qytetin
Rezervat e tymëseve (granatave tymuese), granatave me gaz lotsjellës dhe sprait me piper janë drejt mbarimit në policinë turke. Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë po përgatit një tender për furnizimin e depove me mjete speciale.
Bashkëpunëtorët e agjencive turke të sigurisë në Stamboll, Ankara dhe
Rojet e rendit vunë në përdorim kundër protestuesve shkopinjtë e gomë
Një protestues, i cili u plagos gjatë demonstratave në Stamboll, ndërroi jetë sot në spital.
Të hënën në mbrëmje studentët organizuan trazira masive në qendrën historike të kryeqytetit meksikan.
Trupat speciale turke, të cilat depërtuan përmes barrikadave në Sheshin Taksim në qendër të Stambollit, përdorën kundër demonstruesve gaz lotsjellës dhe topa uji.
Demonstratat fillimisht modeste, përkatësisht shkallës së përhapjes së vet, të banorëve të Stambollit kundër prerjes së pemëve të mrekullueshme të Parkut “Gezi” përshkallëzuan tani në protesta masive në të gjithë Turqinë me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe kreut të saj.
Në qytetin turk të Izmirit janë arrestuar 16 blogerë të akuzuar për përhapje të informacionit subversiv në Internet.
Shërbimi sekret i Turqisë ka paralajmëruar se vala e re e protestave në
Ditën e martë sindikatat turke njoftuan për një grevë 2-ditore në shenjë proteste kundër përdorimit të forcës në përpjekjet e policisë për të shpërndarë pjesëmarrësit në aktivitetet antiqeveritare.
Në Stamboll një taksi u përplas me një grup demonstruesish, të cilët ishin përfshirë në protestat masive antiqeveritare. Si rezultat humbi jetën 20-vjeçari Mehmet Ayvalitas.
Trazirat në Turqi mund ta bëjnë krizën siriane që të humbasë krejtësisht rëndësinë e vet, mendon Drejtori i Institutit rus të Studimeve Politike, Sergei Markov.
Protestat masive në Turqi mund të shndërrohen në një revolucion të vërtetë, mendon Këshilltari i Zëvendëskryetarit të Dumës Shtetërore të Rusisë për çështjet ndërkombëtare, Semjon Bagdasarov.
Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se protestat masive, të cilat po vazhdojnë në vend për të katërtën ditë radhazi, ai nuk i konsideron si ngjarje të ngjashme me revolucionet në vendet arabe.
Përleshjet e protestuesve gjatë natës me policinë në Stamboll ishin më të përgjakshmet në rrjedhën e trazirave që filluan në Turqi javën e kaluar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
7
8
9
10
12
14
15
16
21
22
23
24
27
28
29
30