×
Nigeria, Tetor 2012
Njëzet persona u vranë në veri-perëndim të Nigerisë si rezultat i sulmit të një grupi personash të armatosur në fshatin e Kaboro. Kjo u njoftua sot nga autoritetet e provincës Zamfara, ku të martën ka ndodhur ky incident tragjik.
Diplomatët rusë do të takohet me drejtuesit e Flotës Ushtarake Detare të Nigerisë për të zgjidhur situatën problematike me marinarët rusë, të cilët u ndaluan pak kohë më parë në Lagos.
Kompania franceze “Bourbon” - pronare e një rimorkiatori anijeje, i cili u sulmua nga piratët nigerianë - krijoi një ekip special për të kërkuar marinarët e rrëmbyer ruse.
Gjashtë shtetas rusë dhe një estonez u rrëmbyen nga piratët gjatë një sulmi kundër një rimorkiatori në Nigeri.
Të paktën 15 shpërthime kanë ndodhur brenda një dite në pjesë të ndryshme të qytetit nigerian Maiduguri.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30