×
Deti i Kuq

Anija e madhe antinëndetëse e Flotës ruse të Paqësorit "Admiral Panatlejev” hyri në ujërat e Detit të Kuq për të kryer shërbimin luftarak.

Aeroplanmbajtësja amerikane "Nimitz" filloi zhvendosjen e vet nga Deti Arabik për në Detin e Kuq, në mënyrë që të jetë sa më afër kufirit të Sirisë. Aeroplanmbajtësja në fjalë shoqërohet nga një kryqëzor dhe katër shkatërrues (destroyers).

Autoritetet jordanezë njoftuan mbi synimin e tyre për të mundësuar realizimin e projektit të devijimit të ujit nga Deti i Kuq në Detin e Vdekur, i cili do të kushtojë rreth 1 miliard dollarë.

Anija flamurtare e Flotës ushtarake detare të Iranit shkatërruesja (torpedo boat destroyer) “Dxhamaran” parandaloi rrëmbimin e çisternës duke zmbrapsur sulmin e piratëve ndaj saj.
Një zjarr i madh shpërtheu sot në një anije pasagjerësh që po lundronte në ujërat e Detit të Kuq midis portit jordanez Akaba dhe atij egjiptian Nuweiba. Në bordin e saj ndodhen rreth 1200 pasagjerë, kryesisht shtetas të Egjiptit.
Egjipti dhe Arabia Saudite nënshkruan marrëveshjen për ndërtimin e një
Irani do të dërgojë një nëndetëse dhe një luftanije
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31