×
zjarre pyjore, 2012
Autoritetet e Portugalisë iu drejtuan Bashkimit Evropian me kërkesën për ndihmë në luftën kundër zjarreve pyjore, të cilat kanë pushtuar rajonet qendrore dhe veriore të vendit.
Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë me zjarrin në ishullin e Khíos në Detin Egje.
Për shkak të zjarreve të furishme pyjore autoritetet amerikane kanë evakuuar tre mijë
Viktima të zjarreve pyjore në provincën e Alicante u bënë dy persona. Të dy viktimat vdiqën nga djegiet e marra, ndërsa luftonin për shuarjen e zjarrit.
Rreth një mijë njerëz janë evakuuar nga ishulli spanjoll La Gomera (Ishujt Kanare) për shkak të zjarreve pyjore.
Në Greqi zjarri po i afrohet gjithnjë e më shumë Malin të Shenjtë Athos. Në këtë zonë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Në qytetet turistike fqinje është ndërmarrë evakuimi urgjent i njerëzve.
Tre rusë dhe dy shtetas turq gjetën vdekjen në aksidentin ajror që ndodhi me
Zjarret në ishujt Kanarie, që i përkasin Spanjës, kanë djegur krejtësisht më shumë se 4.000 hektarë pyje.
Në Kuban është shpallur paralajmërimi urgjent në lidhje me rrezikun e lartë
Më shumë se 1.500 turistë janë evakuuar nga brigjet e Adriatikut në Kroaci për shkak të zjarreve të fuqishme pyjore. Në momentet aktuale zjarri në pjesën veriore të bregdetit është lokalizuar.
Në kufirin mes Francës dhe Spanjës po vazhdon lufta me zjarrin më t
Moti me erë në shtetin amerikan Idaho po bëhet pengesë serioze p
Moti po ju paraqet banorëve të Evropës surpriza të reja. Suedia vuan nga stuhitë - një sasi të tillë reshjesh vendi nuk ka parë për më shumë se 200 vjet.
Sipërfaqja e zjarreve pyjore në Siberi gjatë ditës së kaluar është rritur me 3.5 mijë hektarë. Aktualisht zjarri ka mbuluar 18 mijë hektarë pyje.
Presidenti amerikan Barak Obama e shpalli Koloradon zonë fatkeqësie natyrore, çka do t’i lejojë këtij shteti të pëdorë fondet e thesarit federal për t’u përballuar me zjarret pyjore.
Në pjesën perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga zjarret janë përfshirë mijëra hektarë pyje dhe toka bujqësore.
Në shtetet amerikane Kolorado dhe Nju Meksiko po vazhdon evakuimi masiv i banorëve për shkak të zjarreve pyjore. Shtëpitë e veta u detyruan t’i braktisin tashmë qindra njerëz. Një person gjeti vdekjen në Kolorado.
Shpëtuesit gjetën trupin e desantit të fundit të tetë, i cili gjeti vdekjen gjatë shuarjes së një zjarri pyjor në Tuva (në jug të Siberisë Lindore).
Në Tuva një nga nëntë desantët e shërbimit të mbrojtjes së pyjeve, që konsierohej i vdekur në prag gjatë shuarjes së një zjarri pyjor, arriti të mbijetojë. Ai u dërgua në spital me djegie të rënda.
Në Siberi dhe në Lindjen e Largët ruse është rritur numri dhe sipërfaqja e zjarreve në zonat pyjore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31