×
telefonia mobile

Kryeministrit të Rusisë, Dimitri Medvediev, i paraqitën smartphone e parë rus të prodhuar nga korporata shtetërore "Rosteh".

Komisioni Evropian ka lejuar kompanitë ajrore evropiane t’ju sigurojnë pasagjerëve shërbimet mobile të gjeneratës së tretë dhe të katërt - 3G dhe 4G - në bordin e avionit në lartësinë më shumë se 3 km.

Politikanëve evropianë u është dhënë udhëzimi që të kufizojnë përdorimin e telefonave celularë. Në këtë mënyrë kanë reaguar në Evropë ndaj informacionit të publikuar prej Edward Snowden se Agjencia e Sigurimit Kombëtar e SHBA-së ka përgjuar, monitoruar bisedat telefonike të personave të parë të shteteve evropiane. Përfshirë edhe Kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel.

Kompania Samsung promovoi zyrtarisht në Korenë e Jugut smartphone e ri "Galaxy Round", të pajisur me një ekran të lakuar dhe të mbyllur në trupin e formës përkatëse.

Në Egjipt mbështetësit e Presidentit të rrëzuar, Mohammed Mursi, u bëjnë thirrje bashkëkombasve që më 19 shtator të fikin telefonat e tyre celularë.

Kompania ajrore "Emirates Airlines" nisi të ofrojë një shërbim të ri për klientët më të pasur.

Në Korenë e Veriut shtetasve të huaj së shpejti do t’u lejohet përdorimi i Internetit mobil, njoftoi të premten Agjencia e lajmeve Associated Press.
"SMS-ja" e parë në formën e saj aktuale u dërgua më 3 dhjetor të vitit 1992, kur bashkëpunëtori 22-vjeçar i kompanisë "Sema Group" Neil Papuort testoi teknologjinë e re për operatorin e telefonisë celulare "Vodafone".
Tregu i lojërave online në vitin 2011 u rrit në botë me pothuajse një të katërtën - deri në 20 miliardë $ - në krahasim me vitin 2010. Ndërkohë që një fitim gjithnjë e  më të madh po sjellin lojërat sociale dhe përmbajtja (content) e lojërave në celularë - kjo shprehet në bumin e rrjeteve sociale, smartphone-ve dhe ipad-eve. Falë tij tregu rus i lojërave mund të rritet në vitin 2013 deri në 1 miliard dollarë, supozojnë ekspertët.
Nga kozmodromi “Bajkonur” (Kazakistan) sot do të startojë raketëmbajtësja ruse “Sojuz-2” me 6 satelitë amerikanë të komunikimit “Globalstar-2”. Ky është tashmë starti i tretë nga katër të parashikuarit prej marrëveshjes dypalëshe.
Raketëmbajtësja ruse “Sojuz” nxorri në orbitën rreth-tokësore 6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31