×
uji i pijshëm
Presidenti i Egjiptit, Muhammed Mursi, deklaroi se autoritetet e vendit i rezervojnë vetes të drejtën të përdorin të gjitha mjetet e mundshme për parandalimin e ndërtimit të një dige mbi lumin Blue Nile (degë e Nilit kjo) nga Etiopia.
Lindja e Afërme po përgatitet të importojë ujë të pijshëm nga Amerika e Jugut dhe menjëherë do të krijojë prej këtij importi rezervat e saj strategjike. India dhe Pakistani prej ujit mund të futen në një konflikt të ri me njëri-tjetrin. Ekspertët paralajmërojnë se defiçiti i ujit në Azi mund të provokojë luftëra të reja në këtë kontinent.
Për një javë nga sipërfaqja e lumit Angara, të ndotur prej nënprodukteve të naftës, u arrit të mblidhen rreth 77 metra kub emulsione nafte.
Në tre zonat e banuara të rajonit Irkutsk (Siberi Lindore), në afërsi të
Anija e tretë kozmike evropiane e mallrave “Edoardo Amaldi” u lëshua të premten nga kozmodromi Kourou në Guinea Franceze për në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN apo ISS).
Presidenti i Perusë Ollata Humala shpalli mbi vendosjen e regjimit të gjendjes së jashtëzakonshme në vend për shkak të protestave masive.
6 karavidhe australiane me gjymtyrë të kuqe do të “monitorojnë” cilësinë e pastrimit të ujit të pijshëm në Shën Petersburg.
Shën Petersburgu, uji i pijshëm, karavidhet, kërmijtë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31