×
Zjarri Olimpik, Tetor 2013

Pishtari me zjarrin olimpik në kozmos ​​do të shoqërohet nga 4 avionë dhe 14 helikopterë, njofton shërbimi për shtyp i Qarkut Ushtarak Qendror.

Zjarri olimpik për herë të parë në historinë botërore mbërriti në Polin e Veriut.

Në Komitetin Organizativ të Lojrave Olimpike në Soçi përgënjeshtruan njoftimet e mediave në lidhje me faktin se pishtari olimpik shpërtheu në duart e një pjesëmarrëseje të stafetës.

Stafeta e Pishtarit me zjarrin olimpik ka hyrë në një fazë të re. Nga Murmansku startoi një ekspeditë unikale - akullthyesja bërthamore ruse "50 vjet të Fitores" do ta dërgojë zjarrin olimpik në Polin e Veriut. Nga porti i Murmanskut akullthyesjen e përcolli korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Gregori Milenin.

Zjarri olimpik pritet të mbërrijë sot në qarkun e Tverit.

Pjesëmarrës në stafetën e pishtarit të zjarrit olimpik "Soçi-2014" në rajonin e Krasnodarit të Rusisë do të bëhet edhe një delfin i stërvitur i Detit të Zi.

Pas fazës 3-ditore të stafetës së Moskës zjarri i Lojrave të XXII Olimpike Dimërore të vitit 2014 u zhvendos nga kryeqyteti i Federatës Ruse në periferi të Moskës.

Zjarri i Lojrave të 22-ta Olimpike Dimërore të vitit 2014 ditën e mërkurë vizitoi metronë e Moskës, duke udhëtuar në linjën e metrosë "Arbatsko-Pokrovskoje" nga stacioni "Sllavjanskij Bulvar" deri në "Park Pobedi".

Të martën në Moskë nisi dita e dytë e fazës së parë të stafetës së pishtarit të Lorjave Olimpike Dimërore 2014.

Në Moskë filloi faza e parë e stafetës së pishtarit olimpik nëpër Rusi. Në ditën e parë të maratonës - 7 tetor - flaka sportive kaloi nëpër rrugët kryesore dhe vendet më të famshme të kryeqytetit rus. Gjatësia totale e rrugës ishte 33 kilometra dhe pishtari me simbolin e Olimpiadës kaloi nëpër duart e 204 pishtarëmbajtësve.

Faza e parë e stafetës së pishtarit të Lojërave Olimpike Dimërore në Soçi të vitit 2014 nisi të hënën në Sheshin e Kuq të Moskës.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
4
5
6
12
13
14
15
17
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30