×
Vladivostok

Temperatura më e lartë për periudhën e fundit të dimrit është regjistruar në Vladivostok (Lindja e Largët e Rusisë). Më 26 shkurt në kryeqytetin e Primorye termometrat treguan temperaturën + 5.5 gradë, çka është 0.8 gradë më i lartë se rekordi i mëparshëm i vendosur 130 vjet më parë.

Më 18 tetor do të zhvillohet ceremonia e përurimit të teatrit të parë në Lindjen e Largët të Rusisë, teatrit të Operas dhe Baletit të Primorjes.

Rreth 300 ambientalistë, shkencëtarë, përfaqësues të administratave rajonale të Federatës Ruse, Japonisë, Kinës, Shteteve të Bashkuara, Republikës së Koresë do të marrin pjesë në Forumin ndërkombëtar ekollogjik "Natyra pa kufij" që do të hapet sot në Vlladivostok (Lindja e Largët e Rusisë).

Grand Prix i Festivalit të 11-të Ndërkombëtar të Filmit "Pacific Meridian" në Vlladivostok iu dha filmit të Singaporit "Iloilo" të regjizorit, Anthony Chen.

Avioni po ndiqte itinerarin Vlladivostok-Petropavllovsk-Kamçatskij.

Pjesëmarrësit e maratonës automobilistike “AvtoExpoprobeg”, që do të startoj
Kompania kryesore e transportit e Vladivostokut "Mortrans" ka pezulluar plotësisht transportin e pasagjerëve. Kapitenët e anijeve u druhen tragjedive për shkak të vendankorimeve të shkatërruara, detarët refuzojnë të punojnë në kushte të tilla.
Më shumë se 100 kompani u bënë pjesëmarrëse të Ekspozitës Ndërkombëtare Turistike të Paqësorit që u hap në Vladivostok.
Ekuipazhi i Forcave Ushtarake Detare të SHBA-së - shkatërruesit (destroyer) “Lassen” - nën komandën e Scott McClelland së bashku me marinarët ushtarakë francezë të fregatës “Vendemiaire” mori pjesë në kremtimin e Ditës së Fitores në Vladivostok.
Zjarri i Universiadës Botërore, e cila do të mbahet në qytetin Kazan n
Motin e keq në Primorie e solli cikloni i fuqishëm që erdhi nga verilindja e
Dy helikoptermbajtëset e para franceze "Mistral" duhet të dërgohen nga Franca në Rusi në vitin 2014 dhe 2015. “Mistralët” ("Mistrals") nuk janë thjesht mbartës të avionëve luftarakë, por edhe një instrument universal për zgjidhjen e konflikteve lokale.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mbërriti në Vladivostok. Qëllimi kryesor i kë
Qëllimi kryesor i përfaqësisë së Rusisë në Bashkë
Në Vladivostok të Rusisë (Primorje), i cili pret samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Euroaziatik
Koreja e Veriut i kërkoi Rusisë leje që delegacioni i saj të marrë pjesë në samitin e Asia-Pacific Economic Coorporation ( APEC) të vitit 2012, i cili do të mbahet në Vladivostok në fillim të shtatorit.
Ura mbi ngushticën e Bosforit Lindor (Lindja e Largët e Rusisë) u hap sot për lëvizjen e të gjitha llojeve të transportit.
Në Rusi u vu në eksploatim ura e re që çon nëpërmjet ngushticës së Bostforit Lindor në Lindjen e Largët. Në ceremoninë e hapjes mori pjesë edhe Kryeministri Dimitri Medvediev.
Barka mësimore ruse me tre direkë “Pallada”, nën tingujt përsh
Zjarri që përfshiu urën në ndërtim e sipër mbi limanin Briri i Artë në qendër të qytetit Vladivostok (Lindja e Largët e Rusisë) është shuar plotësisht.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31