×
armë, Tetor 2012
Koreja e Veriut në gjysmën e parë të vitit 2012 importoi nga Zvicra arm
Siç deklaroi sot në mbledhjen e Komisionit për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Presidenti rus Vladimir
Askush nuk ka të drejtë t’i diktojë Rusisë se me kë dhe në ç'mënyrë duhet të zhvillojë tregtinë e armëve. Kjo u deklarua nga Presidenti Vladimir Putin.
Incidenti me ndalimin e avionit sirian në Ankara, i cili po fluturonte nga Moska për në Damask, nuk do të ndikojë në marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë. Kjo është deklaruar nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov. Në të njëjtën kohë, tha ai, vazhdon të ruhet rreziku kërcënues i përhapjes së konfliktit sirian në territoret e vendeve të tjera.
Ditën e hënë Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov deklaroi se nuk ka dëshmi në lidhje me faktin që në Siri përdoren bomba thërrmuese ruse.
Karabina ruse me vetëmbushje dhe tytë të lëmuar "Verp" (“Derri i egër”) do të përfshihet në armatimet e 17 vendeve të Aleancës së Atlantikut të Veriut.
Policia franceze, gjatë hetimit të veprimtarisë së një grupi islamik, zbuloi në periferi
Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës ka deklaruar se vendi nuk furnizon
Armët ruse do të hapin zjarr vetëm në duart e pronarit të ligjshëm. Me porosi të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Industrisë të Federatës Ruse është zhvilluar një sistem unikal për ushtrimin e kontrollit mbi trafikun e armëve.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
16
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31