×
Twitter, 2013

Numri i abonentëve të regjistruar në llogarinë (account) e Papa Françeskut në rrjetin Twitter i ka tejkaluar të 11 milionë vetët.

Kompanitë kryesore botërore të Internetit kanë dënuar vendosmërisht praktikën e përgjimit dhe survejimit prej shërbimeve sekrete të SHBA-së dhe disa vendeve të tjera të përdoruesve të rrjetit mbarëbotëror.

Në dy vende arabe u dënuan me burgim përdoruesit e Twitter për mesazhet e postuara në microblog-ët e tyre.

Aksionet e rrjetit social Twitter korrespondojnë me parimet myslimane të investimeve.

Në Twitter u shfaqën fotografitë (pic.twitter.com/54DwAiTI0k), në të cilat është fiksuar hyrja e satelitit GOCE të Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA) në shtresat e dendura të atmosferës së Tokës.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë u shkarkua nga detyrua, pasi u zbulua se ai gjatë dy viteve kishte përhapur informacion të klasifikuar në Twitter.

Persona të panjohur thyen llogarinë në Twitter të Televizionit Qendror të Kinës dhe postuan në të njoftime që nuk përputhen me realitetin, deklaroi përfaqësuesi i kanalit televiziv.

Ministria iraniane e Informacionit njoftoi krijimin e një grupi për diskutimin e çështjes së zhbllokimit të website-ve Facebook dhe Twitter.

Shërbimi i microblogging Twitter ka filluar përgatitjen për shitjen e aksioneve të veta në bursë.

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, premtoi të krijojë një llogari të veçantë në rrjetin e mikroblogeve Twitter në gjuhën ruse.

Gjerdanit, me të cilën Kancelarja gjermane Angela Merkel u paraqit më 1 shtator në debatet parazgjedhore, iu shfaq një llogari në Twitter.

Ditën e mërkurë në bregun e lumit Iset në qytetin rus të Ekaterinburgut (kryeqyteti i Uraleve), i cili është një nga kandidatët kryesorë për zhvillimin e Ekspozitës Universale Botërore - Expo 2020, u vu re një krokodil i vërtetë, i cili së fundmi deklaroi për veten në Twitter, ku menjëherë filloi të komunikojë në mënyrë aktive me përdoruesit.

Sipas të dhënave të studimit të portalit Twitplomacy, llogaria e Presidentit amerikan Barack Obama kryeson listën përkatësisht numrit të abonentëve të regjistruar në rrjetin social Twitter.

Zëdhënësit e site “WikiLeaks” njoftuan se do të bëjnë sot një sërë deklaratash të rëndësishme.
Grupi ndërkombëtar i hakerëve "Anonymous" kërcënon të nd
Hakerët e "Ushtrisë elektronike siriane" morrën përsipër përgjegjësinë për thyerjen e llogarisë së Agjencisë së lajmeve Assosiated Press në Twitter.
Presidenti i Egjiptit, Mohammed Mursi, do t'i përgjigjet çdo ditë pyetjeve të egjiptianëve në faqen e tij në mikroblogun Twitter, njoftoi Zyra e Kryetarit të Shtetit.
Autoritetet e qytetit japonez Yokohama publikuan gabimisht në microblog-un e tyre në Twitter informacionin mbi faktin e lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut.
Gjykata e Shkallës së Parë e Parisit e ka obliguar rrjetin e microblogging "Twitter" të japë informacionin që do të mundësojë identifikimin e autorëve të mesazheve raciste dhe antisemite.
Një gjykatë në Kuvajt ka dënuar një aktivist të opozitës me dy vjet burg për fyerje të Emirit të vendit në microblog-un në Twitter.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31