×
Gjykata Penale Ndërkombëtare, 2012
Palestina, në rastin e marrjes së statusit të vëzhguesit në OKB, do të apelojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për të ndëshkuar përgjegjësit e operacionit "Shtylla e mbrojtjes", të zhvilluar në territoret palestineze.
Në Côte d'Ivoire u arrestua Sekretari i Përgjithshëm i partisë, ish-Presidenti i vendit Laurent Gbagbo. Ky është tashmë arrestimi i tretë i një zyrtari të lartë në javën e fundit.
Ekuadori mund të aplikojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC), n
Në veri të Mali-së, në qytetin Timbouktou, ekstremistët islamikë të grupi
Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë dha të martën aktgjykimin e parë në historinë e saj, duke dënuar ish Liderin e rebelëve kongolezë Thomas Lubanga Dilo me 14 vjet heqje lirie.
Bashkëpunëtorët e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (GJPN), të arrestuar në Libi në fillim të qershorit, mund të lirohen sot.
Kryetari i Gjykatës Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY) Teodor Meron në intervistën ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë", tregoi për vendin e politikës në punën e ICTY, kushtet e mbajtës së të burgosurve dhe prononcoi emrat e atyre që kanë humbur jetën në burgun e Gjykatës.
Militantët e qytetit libian Zintan, të cilët zunë rob të birin e Muammar Gaddaf-it - Seyf al-Islam, duan ta gjykojnë vetë atë, pa ia dorëzuar Tripolit.
Sipas një raporti të publikuar sot nga Organizata e mbrojtjes së të drejtave të
Ndihmësi i Kryeministrit të Libisë njoftoi, se Mauritania ka rënë dakort për të ekstraduar ish Shefin e shërbimeve sekrete të Libisë Abdullah Senussi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31