×
Gjykata Penale Ndërkombëtare, 2011
Gati 5000 vetë u vranë dhe 14.000 të tjerë u arrestuan në Siri si rezultat i shpëndarjes së dhunshme të demonstratave anti-qeveritare.
Qeveria e Nigerisë është e gatshme të bashkëpunojë me Gjykatën Penale Ndërkombëtare dhe të dorëzojë djemtë e Muammar Gaddafi.
I biri i Muammar Gaddafi Seif al-Islam po niset nga Nigeria, ku ka qenë gjatë gjithë ditëve të fundit, për në Mali.
Të afërmit e Muammar Gaddafi po ngrenë padi në Gjykatën Penale Nd
Kopjet e materialeve të hetimeve ruse të ngjarjeve të gushtit të vitit 2008, kur trupat
Goran Haxhiç, ish-Presidenti i Republikës së vetëshpallur të Krajinës Serbe
Goran Haxhiç u ekstradua në Hagë. Në prag Serbia përmbushi kërkes
Autoritetet e Serbisë i lejuan Goran Haxhiç-it, i cili u arrestua dy ditë më parë, të takohet me nënën e sëmurë rëndë. Siç njofton Radio Beogradi, ajo jeton në qytetin Novi Sad, rreth 100 kilometra nga kryeqyteti.
Ish Lideri i serbëve kroatë Goran Haxhiç, i cili u arrestua mbrëmë
Autoritetet serbe arrestuan ish Presidentin e Republikës së vetëshpallur të Krajinës Sebe (në territorin e Kroacisë) Goran Haxhiç. Ai u ndalua të mërkurën në mëngjes në pyll, rreth 100 kilometra larg Beogradit.
Procesi gjyqësor ndaj gjeneralit Ratko Mlladiç, i cili rifilloi më 4 korrik në Gjykat
Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse shpreson shumë në atë, se lëshimi nga Gjykata Penale Ndërkombëtare e urdhër-arrestit për liderin libian Muammar Gaddafi nuk do të ushtrojë ndikim negativ në situatën në Libi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31