×
anije kozmike, Qershor 2013
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-10" u kthye me sukses në Tokë pas një që
Anija kozmike kineze e pilotuar "Shenzhou-10" realizoi një shkëputje të suksesshme nga moduli i ndodhur në orbitë “Tiangong-1".
Modeli i ri i anijes së pilotuar kozmike do të prezantohet në Sallonin ndërkomb
3 anëtarët e ekuipazhit të anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10", pas ankorimit të suksesshëm të kryer në mënyrë automatike, hynë në modulin laboratorik "Tiangong-1", njoftoi Qendra e monitorimit të fluturimeve kozmike e Pekinit.
Anija e pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" arriti të ankorohej me sukses me modulin e ndodhur në orbitë "Tiangong-1". Më 11 qershor nga kozmodromi Jiuquan, në shkretëtirën Gobi, me ndihmën e raketëmbajtëses "Chang Zheng-2F" startoi anija kozmike "Shenzhou-10".
Sot në Kinë nga kozmodromi Jiuquan në veriperëndim të vendit u lëshua anija e pilotuar kozmike "Shenzhou-10" me tre astronautë në bord. Reportazhi mbi startin e anijes kozmike u transmetua drejtpërsëdrejti nga kanali televiziv qendror kinez.
Lëshimi i anijes së pilotuar kozmike kineze "Shenzhou-10" do të realizohet të martën në mbrëmje. Starti i anijes planifikohet më 17:38 sipas kohës lokale (09.38 GMT) nga kozmodromi Jiuquan në veriperëndim të vendit.
Anija kozmike automatike e mallrave ATV-4 "Albert Einstein" startoi sot nga kozmodromi Kourou në Guinea Franceze. Siç njoftuan në Agjencinë Hapësinore Evropiane, ndarja e "kamionit" nga raketëmbajtësja ndodhi në përputhje me grafikun e planifikuar.
Në mes të qershorit Kina do të kryejë lëshimin e anijes së pilotuar kozmike "Shenzhou-10". Vetë anija kozmike dhe raketëmbajtësja e saj tashmë janë transportuar në pistën e startimit të kozmodromit që ndodhet në veriperëndim të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
5
7
8
9
12
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
27
28
29
30