×
anije kozmike, Qershor 2012
Ekuipazhi i anijes kozmike kineze "Shenzhou-9", e cila u nis më 16 qershor, u kthye shëndosh
Anija e pilotuar kineze “Shenzhou-9” sot u shkëput nga moduli hapësinor “Tiangong-1”, i cili është nxjerë në orbitë që në shtator, njoftoi Qendra e Drejtimit të Fluturimeve e Pekinit.
Në zbatim të konceptit të përpunuar nga Agjencia Federale Kozmike për zhvillimin
Anija kozmike kineze "Shenzhou-9" realizoi ankorimin e vet të suksesshëm me modulin eksperimental hapësinor "Tiangong" - "Pallati Qiellor".
Lëshimi i anijes kineze "Shenzhou-9" për praktikimin e ankorimit të pilotuar të aparateve kozmike në orbitë është caktuar për datën 16 qershor. Lëshimi do të bëhet më 18:37 sipas orës lokale.
Anija e parë kozmike komerciale Dragon, e cila ishte në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar, pas uljes së suksesshme mund të niset në një turne në të gjithë Shtetet e Bashkuara, tha Elon Musk, themelues dhe drejtor ekzekutiv i SpaceX, i cili krijoi anijen.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
19
20
22
23
24
25
26
27
30