×
anije kozmike, 2011
Dy sonda hënore të NASA-s, të cilat u lëshuan më 11 shtator
Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) po zhvillon bisedime me kolegët rusë për blerjen e vendeve në anijet e pilotuara kozmike “Sojuz” pas vitit 2016, njoftoi të mërkurën Zëvendësi i parë i kreut të NASA-s William Gerstenmaier.
Administrata kombëtare për Aeronautikën dhe Studimin e hapësirës kozmike
Ekuipazhi i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN) sot do të jetë i detyruar të gjejë strehim në anijen kozmike ruse “Sojuz”, të ankoruar me SKN, për shkak të afrimit të mbeturinave kozmike.
Aparati i uljes i anijes së pilotuar kozmike “Sojuz” realizoi me sukses uljen në Kazakistan, në një rajon të afërt me atë që ishte llogaritur. Në bordin e anijes “Sojuz” ndodhen kozmonauti rus Sergei Vollkov, astronauti amerikan Michael Fossum dhe ai japonez Satoshi Furukawa.
Para kthimit në Tokë kozmonautëve dhe astronautëve të ekuipazhit të kombinuar
Anija e kozmike e papilotuar kineze “Shenzhou-8”, e cila startoi më 1 nëntor, realizoi ankorimin 2-herësh me modulin laborator “Tyangun-1” në obitë dhe u ul në territorin e Inner Mongolia.
“Qëllimi i operacionit është krijimi i kushteve për uljen e ekuipazhit t
Anija kozmike ruse “Sojuz” me ekuipazhin ruso-amerikan në bord realizoi bashkimin e suksesshëm me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN). Anija “Sojuz TMA-22” çoi në SKN kozmonautët rusë Anton Shkaplerov, Anatoli Ivanishin dhe astronautin amerikan Daniel Burbank.
Stacioni ndërplanetar rus “Phobos-Grunt”, i cili nuk arriti të dilte dot në trajektoren
Anija e pilotuar kozmike ruse “Sojuz” startoi sot nga kozmodromi “Bajkonur”, të cilin Rusia ia ka marrë me qira Kazakistanit, drejt Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN).
Ekuipazhi internacional i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN), i cili pas dy javësh do
Lëshimi i raketëmbajtëses ruse “Proton-M” me 3 satelitë të sistemit GLONASS, i cili ishte planifikuar të realizohej sot nga kozmodromi “Bajkonur”, u shty për 24 orë për arsye teknike.
Anija e papilotuar kozmike kineze “Shenzhou-8” natën në të gdhirë të së enjtes u ankorua me sukses me modulin “Tiangong-1”. Ky është bashkimi i parë orbital në historinë e vendit i dy aparateve kozmike.
Anija transportuese kozmike ruse “Progress”, e cila u lëshua më 30 tetor nga kozmodromi “Bajkonur” (në Kazakistan), u bashkua me Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN) në regjim automatik.
Kina lëshoi sot në kozmos anijen e papilotuar kozmike “Shenzhou-8”. Deri në fund
Lëshimi i raketëmbajtëses “Marshimi i madh-2F” me anijen kozmike kineze “Shenzhou-8” do të realizohet më 1 nëntor. Siç njoftoi Agjencia “Hinhua”, anija do të startojë nga kozmodromi Jiuquan në rajonin Autonom Inner Mongolia.
Në Kazan (rajoni i Vollgës) u konstruktua një model pune i motorit unikal raketor me lazer.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31