×
Bashkimi Afrikan, 2011
Në Moskë u zhvilluan bisedimet e ministrave të jashtëm të Rusisë dhe
Parlamenti francez votoi me shumicë dërrmuese më 12 korrik “pro” vazhdimit të operacioneve ushtarake në Libi deri në përmbysjen përfundimtare të regjimit të Muammar Gaddafit.
Presidentët e Rusisë dhe Afrikës së Jugut, respektivisht Dimitri Medvediev dhe Jacob Gedleyihlekisa Zuma, po diskutojnë në Soçi rrugët e rregullimit të konfliktit në Libi.
Vemendja e pjesëmarrësve të samitit të Bashkimit Afrikan, i cili po zhvillohet në Guinenë Ekuatoriale, u fokusua tek kriza libiane.
Kërkimi i rrugëve për vendosjen e armëpushimit midis kryengritësve dhe regjimit të Gaddafit në Libi po vazhdon intensivisht.
Lideri libian Muammar Gaddafi shprehet i gatshëm për bisedime paqësore me kryengritësit. Për këtë njoftoi Presidenti i Republikës së Afrikës së Jugut Jacob Gedleyihlekisa Zumba pas takimit të djeshëm me Gaddafin në Tripoli.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31