×
Bashkimi Afrikan
Bashkimi Afrikan po zgjeron sferën e veprimtarisë së vet, deklaroi Përfaqësuesi i Posaçëm i Presidentit të Rusisë për Afrikën, Mihaill Margellov.
Situata në Mali po vazhdon të zhvillohet me shpejtësi. Avionët francezë "Mirazh" dhe "Rafali" bombardojnë pa pushim pozicionet dhe prapavijat e xhihadistëve, në kryeqytetin e vendit, Bamako, po hyjnë kolonat e automjeteve të blinduara franceze, ndërsa rebelët e dikurshëm Tuaregë po i shprehin mbështetjen e tyre autoriteteve maliane.
Bashkimi Afrikan (BA) morri vendimin të rivendosë anëtarësimin e Malisë në organizatë, nga e cila u pezullua në muajin mars të këtij viti.
Kryetare e Bashkimit Afrikan, i cili përfshin në radhët e veta 54 shtete të Afrikës, për herë të parë u zgjodh një grua - Ministrja e Punëve të Brendshme të Afrikës së Jugut Nkosazana Dlamini-Zuma.
Në Moskë u zhvilluan bisedimet e ministrave të jashtëm të Rusisë dhe
Parlamenti francez votoi me shumicë dërrmuese më 12 korrik “pro” vazhdimit të operacioneve ushtarake në Libi deri në përmbysjen përfundimtare të regjimit të Muammar Gaddafit.
Presidentët e Rusisë dhe Afrikës së Jugut, respektivisht Dimitri Medvediev dhe Jacob Gedleyihlekisa Zuma, po diskutojnë në Soçi rrugët e rregullimit të konfliktit në Libi.
Vemendja e pjesëmarrësve të samitit të Bashkimit Afrikan, i cili po zhvillohet në Guinenë Ekuatoriale, u fokusua tek kriza libiane.
Kërkimi i rrugëve për vendosjen e armëpushimit midis kryengritësve dhe regjimit të Gaddafit në Libi po vazhdon intensivisht.
Lideri libian Muammar Gaddafi shprehet i gatshëm për bisedime paqësore me kryengritësit. Për këtë njoftoi Presidenti i Republikës së Afrikës së Jugut Jacob Gedleyihlekisa Zumba pas takimit të djeshëm me Gaddafin në Tripoli.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31