×
serbët

Bashkësia hebraike në Sarajevën multietnike të paraluftës përbëhej nga disa mijëra vetë. Pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit hebrenj sefardikë atje mbetën vetëm 600. Përse vallë kombi, i cili ka jetuar për shekuj të tërë në Bosnjë dhe u kthye në atdheun e vet historik pasi nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore i asgjësuan fizikisht pothuajse të gjithë hebrenjtë, u detyrua në vitin 1996 të marrë arratinë sërish nga Sarajeva?

Në Kosovë, të dielën, u mbajtën zgjedhjet për autoritetet lokale. Për herë të parë, pas shpalljes së njëanshme të pavarësisë nga Serbia në vitin 2008, zgjedhjet për organet e vetëqeverisjes u mbajtën në gjithë territorin e Kosovës, përfshirë edhe veriun, ku shumicën e popullsisë e përbëjnë serbët etnikë.

Qeveria e Serbisë ditën e martë në një takim vendosi të shpërbëjë administratën e 4 komunave serbe në veri të krahinës së Kosovës, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë.

Problemi i pjesës veriore të Kosovës, të populluar nga serbët etnikë, nuk mund të zgjidhet me mjete ushtarake.

Serbët që jetojnë në veri të Kosovës iu drejtuan me nj
Bisedimet e Kryeministrit Ivica Daçiç dhe Zv. Kryeministrit të parë Aleksandër Vuçiç të Serbisë me përfaqësuesit e komuniteteve serbe në Kosovë dhe Metohi mbi njohjen e Traktatit të Brukselit dështuan. Kjo u njoftua sot nga mediat lokale.
Ky vendim u morr gjatë demonstratës që u organizua të mërkurën e kaluar në qytetin e Mitrovicës së Kosovës (Kosovska-Mitrovica), në të cilën u përfshinë mbi 5 mijë persona.
Moska është e zhgënjyer nga reagimi i partnerëve perëndimore ndaj vandalizimit e përdhosjes së pllakave përkujtimore të varreve në varrezat serbe në Kosovë, deklaroi Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.
Beogradi synon të arrijë marrjen e statusit të autonomisë për veriun e Kosov
Kosova, Serbia, serbët, autonomi
Bashkimi Europian, Serbia dhe Kosova ranë dakord për të krijuar një fond në
Sot serbët e Kosovës kanë organizuar një demonstratë në shenjë
Presidenti serb Tomisllav Nikoliç deklaroi të dielën në një intervistë dhë
Ish Komandanti i ushtrisë së serbeve boshnjakë 69-vjeçari Ratko Mlladiç u shtrua të enjten në spital në Hagë, njofton Agjencia France-Presse me referim tek fjalët e zëdhënësit të Tribunalit Ndërkombëtar për Ish-Jugosllavinë (ICTY).
Serbët kosovarë të martën organizuan një aksion proteste duke bllokuar autostradat n
Gjykata Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë sot dënoi Liderin e Partisë
Në veri të Kosovës më 1 qershor ka pasur përleshje mes popullsisë serbe dhe paqeruajtësve të NATO-s, informon Agence France-Presse.
Serbët, të cilët jetojnë në pjesën veriore të Kosov
Rezultatet e referendumit të 14-15 shkurtit në Kosovë, ku sipas rezultateve paraprake më shumë
Rezultatet e referendumit në veri të Kosovës konfirmojnë se zgjidhja e problemit kosovar është e mundur vetëm përmes negociatave të drejtpërdrejta mes palëve të interesuara.
Dita e dytë e referendumit për mosnjohjen e autoriteteve të Prishtinës po zhvillohet
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31