×
samit, Tetor 2013

Parlamenti Evropian do të dërgojë në SHBA një grup deputetësh për të marrë të dhënat e nevojshme mbi përgjimin e mundshëm nga ana e shërbimeve sekrete amerikane të telefonave celularë të politikanëve kryesorë të BE-së.

Vendet e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) duhet të zhvillojnë lidhjet integruese në sfondin e zhvillimeve negative në ekonominë globale, të cilat patën një ndikim negativ në marrëdhëniet ekonomike mes vendeve të BSHP-së, mendon Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin.

Në Minsk Presidenti rus Vladimir Putin dhe liderët e tjerë të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) janë mbledhur në takimin e radhës të Këshillit të Krerëve të Shteteve të BSHP-së.

Skandali mbi përgjimin e bisedave telefonike të politikanëve europianë nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së prishi axhendën e përgatitur të samitit të BE-së, i cili u hap të enjten në mbrëmje.

Në Varshavë fillon sot Samitin Botëror XIII i fituesve të Çmimit Nobel për Paqe.

Belgjika ftoi Presidentin e Rusisë Vladimir Putin për të kryer një vizitë zyrtare në Bruksel në kuadër të Samitit të ardhshëm të janarit BE-Rusi.

Brunei, i cili ka presidencën në Samitin e Azisë Lindore (East Asia Summit - EAS) që po zhvillohet në Bandar Seri Begawan, mbështet rezolutën amerikano-ruse për Sirinë, deklaroi sot gjatë hapjes së forumit të tetë të 18 vendeve të rajonit të Azi-Paqësorit, kreu i Bruneit, Sulltani Hassanal Bolkiah.

Presidentët e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Vladimir Putin dhe Barack Obama, siç pritet, do të zhvillojnë më 7 tetor në kuadër të Samitit të APEC në Bali një takim dypalësh, njoftoi ndihmësi i Presidentit të Rusisë, Juri Ushakov.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31