×
samit

Në samitin BE-Rusi, i cili u mbajt më 28 janar në Bruksel, nuk është arritur ndonjë progres i qenësishëm, edhe pse në të u nënshkruan disa marrëveshje. Në sfondin e ngjarjeve alarmuese në Ukrainë, të cilat traktohen në mënyra të ndryshme nga Moska dhe Brukseli, dhe njëfarë rënie të intensitetit të dialogut politik, palët njoftuan paraprakisht se do të përqendrohen në sferën e ekonomisë.

Në Bashkimin Evropian shpresojnë se në takimin e ardhshëm BE-Rusi, që do të mbahet në Soçi, palët do të mund të rikthehen tek përparimi në marrëdhëniet e ndërsjellta, deklaroi sot Kryetari i Këshillit Evropian, Herman Van Rompuy, në konferencën për shtyp të mbajtur pas takimit të sotëm në Bruksel.

BE-ja do të synojë për të arritur mirëkuptimin dhe mirëbesimin e ndërsjellë me Rusinë në samitin e 28 janarit në Bruksel, deklaroi të premten Kreu i Komisionit Evropian, José Manuel Barroso.

Samiti i ardhshëm i vendeve të grupit të BRICS (BRIKS), në të cilin hyjnë Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut), do të mbahet në muajin korrik në qytetin brazilian të Fortaleza, njoftoi të shtunën Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të këtij vendi latinoamerikan.

Bashkimi Evropian i ka dërguar një ftesë Udhëheqësit të Partisë opozitare ukrainase "UDAR" ("Goditja") Vitali Kliçko (Klitschko) për të shkuar në Bruksel për konsultime.

Ukraina dhe BE-ja parafuan marrëveshjen mbi zonën e përbashkët të aviacionit, njofton faqja e Internetit e përfaqësisë së Lituanisë në BE.

Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat Evropiane të Fqinjësisë, Štefan Füle, mendon se Ukraina ka përmendur një shifër fantastike kompensimi, të nevojshme për përshtatjen e vendit me standardet e BE-së - 160 miliardë €.

Në Vilnius u mbajt parafimi teknik i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit të Gjeorgjisë me Bashkimi Evropian.

Në Vilnius po përfundon dita e parë e Samitit të "Partneritetit Lindor". Me qëllim që ta shpëtojnë këtë aktivitet nga dështimi i plotë, autoritetet e Lituanisë u detyruan të ndryshojnë urgjentisht rendin e ditës të tij. Në vend të nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit të Ukrainës me BE-në, një vend qendror në këtë Samit zunë anulimi nga Komisioni Evropian i regjimit të vizave për qytetarët e Moldavisë dhe parafimi prej Gjeorgjisë i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me BE-në.

Ukraina ka bërë shumë përpjekje në drejtim të integrimit në Bashkimin Europian dhe nuk ka ndërmend të heqë dorë nga rruga europiane, deklaroi Zëvendëskryeministri i parë i Ukrainës Sergei Arbuzov në forumin e biznesit në Samitin e "Partneritetit Lindor" në Vilnius (Lituani).

Pjesëmarrësit e Samitit të "Partneritetit Lindor", që fillon të enjten në Vilnius, do të diskutojnë të ardhmen e këtij programi bashkëpunimi të Bashkimit Evropian me 6 shtete post-sovjetike - Armeninë, Azerbajxhanin, Bjellorusinë, Gjeorgjinë, Moldavinë dhe Ukrainën.

Presidenti i SHBA-së Barack Obama ka ndërmend të vijë në Samitin e "G-8" në qershor të vitit 2014 në Soçi, tha për gazetarët ndihmësi i Presidentit të Rusisë, Juri Ushakov.

Parlamenti Evropian do të dërgojë në SHBA një grup deputetësh për të marrë të dhënat e nevojshme mbi përgjimin e mundshëm nga ana e shërbimeve sekrete amerikane të telefonave celularë të politikanëve kryesorë të BE-së.

Vendet e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) duhet të zhvillojnë lidhjet integruese në sfondin e zhvillimeve negative në ekonominë globale, të cilat patën një ndikim negativ në marrëdhëniet ekonomike mes vendeve të BSHP-së, mendon Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin.

Në Minsk Presidenti rus Vladimir Putin dhe liderët e tjerë të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP) janë mbledhur në takimin e radhës të Këshillit të Krerëve të Shteteve të BSHP-së.

Skandali mbi përgjimin e bisedave telefonike të politikanëve europianë nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së prishi axhendën e përgatitur të samitit të BE-së, i cili u hap të enjten në mbrëmje.

Në Varshavë fillon sot Samitin Botëror XIII i fituesve të Çmimit Nobel për Paqe.

Belgjika ftoi Presidentin e Rusisë Vladimir Putin për të kryer një vizitë zyrtare në Bruksel në kuadër të Samitit të ardhshëm të janarit BE-Rusi.

Brunei, i cili ka presidencën në Samitin e Azisë Lindore (East Asia Summit - EAS) që po zhvillohet në Bandar Seri Begawan, mbështet rezolutën amerikano-ruse për Sirinë, deklaroi sot gjatë hapjes së forumit të tetë të 18 vendeve të rajonit të Azi-Paqësorit, kreu i Bruneit, Sulltani Hassanal Bolkiah.

Presidentët e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Vladimir Putin dhe Barack Obama, siç pritet, do të zhvillojnë më 7 tetor në kuadër të Samitit të APEC në Bali një takim dypalësh, njoftoi ndihmësi i Presidentit të Rusisë, Juri Ushakov.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31