×
miting, 2013

Rreth 20 mijë banorë të rajonit Doneck po nisen sot drejt Kievit për të marrë pjesë në mitingjet e ardhshme të fundjavës në mbështetje të Presidentit Janukoviç dhe qeverisë së vendit, njoftoi Kryetari i organizatës rajonale të Partisë së Rajoneve Igor Çiçasov (Chichasov).

Një i moshuar ndërroi jetë në çatinë e qendrës tregtare pranë Sheshit të Pavarësisë (Maidan Nezalezhnosti) në Kiev, njofton televizioni lokal.

Sot në mëngjes drejt godinës së Verhovna Rada, ku do të diskutohet kërkesa e opozitës për dorëheqjen e qeverisë, do të marshojnë disa mijëra njerëz nga Sheshi i Pavarësisë (Majdani).

Mijëra njerëz janë mbledhur në një miting të hënën në mbrëmje në Sheshin e Pavarësisë (Majdan) në qendër të kryeqytetit ukrainas - Kiev, tubimit vazhdojnë t’i bashkohen shumë pjesëmarrës të tjerë.

Në Budapest dhjetra mijëra njerëz morën pjesë në demonstratat e organizuara nga forcat e ndryshme politike, për të përkujtuar përvjetorin e kryengritjes së vitit 1956 kundër regjimit komunist.

Policia greke arrestoi rreth 70 pjesëmarrës në trazirat që ndodhën në Athinë pas një tubimi antifashist.

Ditën e parë të punës së Kuvendit Kombëtar (Parlamentit) të Bullgarisë rreth mijëra mbështetës dhe kundërshtarë të qeverisë u mblodhën pranë godinës së organit legjislativ.

Në Berlin u zhvillua një demonstratë kundër ndërhyrjes ushtarake në konfliktin sirian nga ana e vendeve perëndimore.

Policia gjermane beson se nuk ka kurrfarë ndërlidhurie midis marrjes së pengjeve në Bashkinë e Ingolstadt dhe mitingut paraelektoral të planifikuar sot në këtë qytet me pjesëmarrjen e Kancelares Angela Merkel.

Në orët e ardhshme në Kajro dhe në qytete të tjera egjiptiane mund të vendoset shtetrrethimi.

Sipas njoftimeve të policisë, rreth 2.5 mijë përkrahës të opozitës së papajtueshme u mblodhën mbrëmjen e së enjtes në Sheshin Manezh në qendër të Moskës për të mbështetur liderin e tyre Aleksei Navalni, i cili u dënua me 5 vjet heqje lirie për vjedhje.

Më shumë se 20.000 njerëz morrën pjesë në një miting antiqeveritar në Sofje.
Më 6 maj në Moskë u zhvillua mitingu i sanksionuar i opozitës kushtuar ngjarjeve të një viti më parë, kur në Sheshin Bollotnaja (russ. Болотная площадь) aksioni i protestës përshkallëzoi në një përleshje masive të aktivistëve të saj me policinë.
Një shpërthim i fuqishëm buçiti sot në një miting parazgjedhor në veri-perëndim të Pakistanit.
Kandidati për President i opozitës venezueliane, Henrique Capriles, deklaroi se është e domosdoshme
Qindra studentë dhe përfaqësues të opozitës organizuan një demonstratë në Caracas, duke kërkuar informacion të besueshëm në lidhje me shëndetin e Presidentit të Venezuelës, Hugo Chavez.
Në Korenë e Veriut po vazhdojnë mitingjet në mbështetje të testit të tretë bërthamor të kryer më 12 shkurt.
Në Paris më 27 janar u zhvilluan demonstrata masive në mbështetje të synimit
Në SHBA u zhvilluan mitingjet e personave të cilët kundërshtojnë kufizimet e
Në Moskë u dukën zyrtarisht Hyde Parks. Ligji mbi organizimin e platformave të veçanta për zhvillimin e mitingjeve hyri në fuqi më 7 janar të vitit 2013. Ekspertët po diskutojnë nëse do të jenë të kërkuara apo jo për qytetarët rusë analoget e klubit të diskutimeve të Londrës (London Discussion Club) nën qiell hapur. Ideja për të ndërtuar ekuivalentin e Hyde Park të Londrës në Rusi lindi tre vjet më parë dhe u artikulua nga Presidenti i atëhershëm i Federatës Ruse, Dimitri Medvediev.
Rusia, Moska, ligji, opozita, miting, Hyde Park
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
29
30
31