×
pakicat seksuale, 2013

Banorët e Kroacisë, në referendumin e zhvilluar të dielën, votuan për ndalimin e martesave mes personave të të njëjtit seks, duke mbështetur përkufizimin e qartë të martesës në kushtetutën e vendit si një bashkim midis burrit dhe gruas.

Projektligji i mbështetur nga Shtëpia e Bardhë për ndalimin e diskriminimit në bazë të orientimit seksual apo identitetit gjinor në vendin e punës triumfoi mbi kundërshtimin e republikanëve në Senat.

Flamuri i Aleancës kundër Diskriminimit të Komunitetit LGBT (Lezbike, Gei, Biseksualë dhe Transgjinorë (apo Travestitë) me ngjyrat e ylberit po përpiqet t’i presë rrugën stafetës së zjarrit olimpik. Një tjetër tubim proteste organizuan aktivistët rusë të Lëvizjes Gay në itinerarin e pishtarit olimpik të Olimpiadës Dimërore të Soçit në Shën Petersburg. Nuk po rreshtin thirrjet për bojkotimin e të Lojrave Olimpike edhe jashtë vendit.

Parlamenti i Territorit kryeqytetas australian (Australian Capital Territory) miratoi projektligjin që lejon çiftet e të njëjtit seks të regjistrojnë martesën e tyre. Capital Territory u bë qarku i parë në vend që legalizon martesat-gay.

Duke folur në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE), Kryetari i Dumës Shtetërore të Rusisë, Sergei Narishkin, ftoi parlamentarët evropianë të vizitojnë klubet e homoseksualëve në Moskë për t’i bindur ata që të drejtat e minoriteteve seksuale në Rusi nuk paragjykohen.

George Herbert Walker Bush u bë dëshmitar në ceremoninë e martesës midis dy personave të të njëjtit seks.

Organizata LHBT (Lezbiket, Homoseksualët, Biseksualët, Transeksualët) e Shën Petersburgut "Exit" u ftua në një takim me Presidentin amerikan Barack Obama, i cili, siç pritet, do të mbahet gjatë vizitës së tij në Samitin e "G-20".

Aktori dhe shkrimtari i njohur britanik Stephen Fry iu drejtua Kryeministrit të Britanisë së Madhe dhe Komitetit Olimpik Ndërkombëtar me thirrjen për të bojkotuar Olimpiadën Dimërore të vitit 2014 në Soçi.

Një qytetare franceze u ofron çifteve homoseksuale, të cilët kanë birësuar foshnja fare të vogla, t’i ushqejë fëmijët e tyre me qumësht gjiri kundrejt një pagese të caktuar.

Dhoma e Lordëve e parlamentit britanik miratoi projektligjin mbi legalizimin e martesave mes të njëjtit seks.

Dhjetëra mijëra njerëz marrin pjesë në gay-paradën e përvitshme që po zhvillohet në Tel Aviv të premten.
Dhoma e Komunave e Parlamentit britanik votoi në favor të legalizimit të martesave mes të njëjtit seks në Angli dhe Uells.
17 persona, midis tyre dhe 3 oficerë policie, u plagosën në përleshjet që ndodhën në kryeqytetin e Gjeorgjisë, midis pjesëmarrësve të paradës së homoseksualëve dhe kundërshtarëve të saj.
Kreu i Departamentit të Sigurisë së Moskës, Aleksei Majorov, deklaroi se në qytet
Ditën e premte Senati francez miratoi ligjin, i cili lejon çiftet e të një
Në Amsterdam Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u prit me aksione protestash. Demonstruesit shprehin pakënaqësinë e tyre ndaj asaj që ata e quajnë persekutim të pakicave seksuale në Rusi. Autoritetet e qytetit nuk e fshehin faktin që ata mbështesin protestat.
Organizata kërkimore ruse "Levada-Center" ka kryer një studim të destinuar për të evidentuar qëndrimin e qytetarëve rusë ndaj reformave dhe inovacioneve.
"Fokusi amoral i radhës" - kështu e ka cilësuar Ombudsmani i Ministrisë s
Në Paris më 27 janar u zhvilluan demonstrata masive në mbështetje të synimit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31