×
siguria bërthamore, Mars 2012
Diskutimi i çështjeve që lidhen me dislokimin e sistemit të mbrojtjes antiraket (MAR) në Evropë u bë një nga temat kryesore të samitit në Seul. Rusia ka ndërmend të vazhdojë dialogun me SHBA për MAR dhe po bën gjithçka të mundur për të parandaluar zhvillimin e një skenari negativ, deklaroi Presidenti rus Dimitri Medvediev në konferencën përfundimtare për shtyp në Seul.
Presidenti Amerikan Barack Obama pas një takimi në Seul me Presidentin rus Dimitri Medvediev deklaroi, se Rusia
Në Japoni vazhdon të mbetet në veprim vetëm një prej 54 reaktorë
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon ka ndërmend të ngrejë në samitin për sigurinë bërthamore në Seul çështjen e lëshimit të pritshëm të satelitit verikorean.
Koreja e Veriut arriti të intrigojë samitin për sigurinë bërthamore, që
Irani është i gatshëm që në rast sulmi ndaj tij nga ana e SHBA apo Izraeli të japë një përgjigje adekuate, deklaroi Ayatollah Ali Khamenei.
Irani nuk është i sinqertë në deklaratat e tij në lidhje me programin bërthamor dhe, ka shumë mundësi, që nuk i ka raportuar disa aspekte të tij në OKB.
Rifillimi i monitorimit të aktivitetit bërthamor të Phenianit nga Agjencia Ndërkombëtare
SHBA dhe Koreja e Veriut po bashkërendisin sot në Pekin detajet e ofertës së ndihmave ushqimore amerikane.
Në centralin bërthamor të Çernobilit filloi të ndërtohet një sakrofag të ri. Konstruksioni destinohet të mbulojë bllokun e katërt të energjisë të centralit, ku 25 vjet më parë ndodhi katastrofa më e madhe teknogjene.
Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA) do t’i sugjerojë Teheranit hapjen për inspektime të objektit bërthamor Parçin (Parchin).
Në Uashington sot po zhvillohet takimi midis Presidentit të Shteteve të Bashkuara Barack Obama dhe Kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu. Palët po përpiqen të afrojnë pozitat në lidhje me veprimet e mëtejshme ndaj Iranit, i cili dyshohet për zhvillimin e armës bërthamore.
Presidenti amerikan Barack Obama konfirmoi se SHBA e konsiderojnë ende të mundshme zgjidhjen politike të problemit bërthamor iranian.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
1
2
3
4
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
27
29
30
31