×
siguria bërthamore, 2012
Specialistët e Iranin transportuan një sasi shumë të madhe dheu në objektin bërthamor në Parchin, deklaruan diplomatët perëndimorë, të cilët fituan aksesin në imazhet e objektit të bëra nga një satelit.
Koreja e Veriut zhvilloi testimet e motorëve për raketat me rreze të largët veprimi pas dështimit të lëshimit të raketës "Unha-3" në prill të këtij viti.
Teherani i ka lënë mënjanë tani për tani planet për krijimin e armës bërthamore. Për këtë i deklaroi gazetës "The Daily Telegraph" në Londër Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Ehud Barak. Shkas për një konkluzion të tillë u bë informacioni mbi atë, se Irani ka riorientuar rreth një të tretën e uraniumit të vet të pasuruar deri në nivelin 20 për qind për qëllime paqësore.
Irani përfundoi kompletimin e kompleksit të nëndheshëm bërthamor "Fordow" me centrifuga për pasurimin e uraniumit, duke e çuar numrin e tyre në 2.800 syresh. Në gjendje pune për momentin janë vetëm një e katërta e njësive.
"Gjashtëshja" e ndërmjetësuesve ndërkombëtarë (Rusia, Britania, Kina, SHBA
Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergei Lavrov shpreson se goditja mbi Iranin
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (ANEA ang. International Atomic Energy Agency, IAEA) ka nd
Teherani mbështet përpunimin e dokumentave ndërkombëtare që ndalojnë sulmet kundër objekteve bërthamore paqësore.
Strategjia e re energjitike e Japonisë do të parshikojë një refuzim të plotë
Irani ka prodhuar 189 kg uranium me pasurim të lartë që nga viti 2010. Irani ka prodhuar 189 kg uranium me pasurim të lartë që nga viti 2010. Kjo është theksuar në një raport të lëshuar sot nga ekspertët e ANEA-s.
Siç pritet në takimin dyditor të samitit të “Lëvizjes së Mosbashkimit” do të marrin pjesë 24 presidentë, tre mbretër dhe disa 80 krerë qeverish dhe ministra.
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (ANEA) deklaroi mbi ngritjen e një grupi të posaçëm pune për problemin e Iranit ("Irani Task Force").
Në Vjenë sot do të mbahet raundi i radhës i bisedimesh midis përfaqësuesve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA) dhe Iranit në lidhje me programin e tij bërthamor.
Raundi i ri dhe, ndoshta, vendimtar i bisedimeve mbi çështjen bërthamore të Iranit duhet të mbahet para fundit të gushtit. Është krejtësisht e qartë, se dështimi i tij mund të bëhet një argument me peshë për ata që favorizojnë zgjidhjen ushtarake të problemit në fjalë.
Autoritetet belge po shqyrtojnë mundësinë e mbylljes së dy prej shtatë reaktorë
Programi bërthamor i Iranit nuk po e lë të qetë komunitetin botëror. Arsyet për shqetësim janë të ndryshme. Perëndimi këmbëngul se Teherani mund të fillojë një luftë bërthamore sapo të prodhojë bombën atomike. Megjithatë, në një zhvillim të tillë të ngjarjeve pakkush beson edhe në Uashington, edhe në Bruksel.
Negociatat ndërkombëtare të "Gjashtëshes" së ndërmjetësuesve ndërkombëtarë me Iranin në Moskë përfunduan.
Në Uashington besojnë se tani nuk është koha për të rifilluar bisedimet gjashtë-palëshe mbi çështjen bërthamore të Koresë së Veriut.
Presidenti rus Vladimir Putin, i cili aktualisht merr pjesë në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (OBSH) në Pekin, sot do të takohet me homologun e tij iranian Mahmoud Ahmanidexhad. Presidentët pritet të diskutojnë zgjidhjen e çështjes bërthamore të Iranit.
Pasurimi i uraniumit "është e drejtë legjitime e Iranit" dhe nuk ka synim prodhimin e bombës atomike.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
11
14
15
16
19
20
21
22
23
24
28
29
31