×
zgjedhjet presidenciale, Maj 2012
"Fushata elektorale nëpërmjet telefonisë celulare" e kandidatit të republikanëve për President të SHBA-ve Mitt Romney ka filluar në mënyrë të pasuksesshme. Të mërkurën stafi i tij shpërndau aplikacionet për iPhone "Unë - me Mitt-in".
Presidenti demokrat në fuqi Barack Obama do t’i fitojë zgjedhjet presidenciale në nëntor të 2012. Ky është parashikimi i astrologëve në konferencën ndërkombëtare në New Orleans.
Mitt Romney morri zyrtarisht statusin e kandidatit për President të SHBA nga Partia Republikane me mb
Protestuesit në Kajro i vunë zjarrin selisë parazgjedhore të njërit prej kandidatëve për president Ahmed Shafik, Kryeministrit të fundit të regjimit tashmë të rrëzuar të Hosni Mubarak. Sipas të dhënave të mediave egjiptiane askush nuk u lëndua.
Në zgjedhjet për president në Egjipt pas numërimit të më shumë se gjysmës së fletëve të votimit kryeson Kandidati i “Vlazërisë Myslimane” Mohammed Mursi. Atë e mbështetën pothuajse 31% e votuesve.
Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara të
Në Egjipt sot është dita e dytë përfundimtare e votimit në zgjedhjet presidenciale, të parat pas revolucionit dhe përmbysjes së presidentit Hosni Mubarak.
Kandidati për President i SHBA-ve nga Partia Republikane, Mitt Romney, fitoi në zgjedhjet paraprake të zhvilluara të martën në shtetet e Kentuckydhe Arkansas. Fitorja e milionerit 65-vjeçar Romney në Kentucky ishte e parashikueshme.
Në Egjipt sot fillojnë zgjedhjet presidenciale dy ditore, të parat pas revolucionit dhe dorëheqjes së Hosni Mubarak.
Mitt Romney fitoi zgjedhjet paraprake për kandidat në postin presidencial të SHBA nga Partia Republikane në shtetin Nebraska. Ekpertët paraprakisht i parashikuan atij fitoren.
Presidenti amerikan bëri thirrje për legalizimin e martesave mes personave të një seksi
Gjykata Administrative e Egjiptit mori vendimin për pezullimin e zhvillimit të zgjedhjeve presidenciale të planifikuara për në 23-24 maj. Përveç kësaj, në Gjykatën Kushtetuese do të paraqiten amendamentet e miratuara nga parlamenti në Ligjin për të Drejtat politike.
Në SHBA, sipas rezultateve të sondazhit, Barack Obama parakalon kandidatin e Partisë Republikane Mitt Romney me 7% të votave.
Siç njofton kompania radiotelevizive serbe B-92 me referim te burimet e saj, në raundin e dytë
"PR i zi" në veprim: detaje intime të jetës private të Presidentit aktual të SHBA Barack Obama u dukën në faqet e shtypit amerikan. Rrëfimi i të dashurës së Presidentit Barak Obama, australianes Genevieve Cook, publikohet në revistën "Vanity Fair". "Lufta e kompromentimeve" vitet e fundit po bëhet gjithnjë e më me popullaritet në mesin e pjesëmarrësve të betejave zgjedhore dhe natyrisht jo vetëm në Shtetet e Bashkuara.
Në Serbi filloi periudha e të ashtuquajturës "heshtje parazgjedhore", e cila do të zgjasë deri në mbrëmjen e 6 majit, kur në vend do të përfundojnë zgjedhjet presidenciale, parlamentare dhe komunale.
Tre ditë para zgjedhjeve në Francë kandidatët presidenciale “kryqëzuan shpatat” në një debat të ashpër televiziv. Pothuajse plot 3 orë Nicolas Sarkozy dhe François Hollande debatuan në lidhje me reduktimin e shpenzimeve shtetërore, papunësinë dhe migracionin. Nuk kaloi puna edhe pa ofendime reciproke.
Në Francë u zhvilluan debatet televizive midis Presidentit Nicolas Sarkozy dhe fituesit të raundit të parë të zgjedhjeve François Hollande. Dyluftimi verbal vazhdoi gati 3 orë dhe doli mjaft agresiv - kandidatët nuk u përmbajtën nga fyerjet reciproke.
Në Paris u zhvillua demonstrata e mbështetësve të Marine Le Pen dhe Partisë së kryesuar prej saj “Fronti Kombëtar”. Demonstruesit thërrisnin: “Sarkozy, largohu!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
2
5
6
8
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
26
27
28