×
zgjedhjet presidenciale, Shkurt 2012
Ish Guvernatori i Massachusetts Mitt Romney fitoi në zgjedhjet paraprake (primary election) në dy shtete - Michigan dhe Arizona.
Njëri nga kandidatët për president të Egjiptit Abdel Moneim Aboul Fotouh u shtrua të premten në spital me tronditje të trurit pas sulmit të ndërmarrë ndaj tij nga persona të panjohur, njofton Agjencia Reuters.
Një nga kandidatët kryesorë për presidencën Mitt Romney ka lënë pas vetes për nga popullariteti i vet Presidentin aktual të SHBA Barack Obama.
Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se mbështet për në postin e presidentit të Gjermanisë kandidaturën e aktivistit të të drejtave të njeriut Joachim Gauck.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy deklaroi se ka ndërmend të luftojë për një mandat të dytë presidencial.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy njoftoi të mërkurën mbrëma mbi synimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë në zgjedhjet presidenciale, raundi i parë i të cilave do të mbahet më 22 prill.
Ish Senatori Rick Santorum është bërë konkurrenti kryesor i ish Guvernatorit të Massachusetts Mitt Romney në luftën për të drejtën e përfaqësimit të Partisë Republikane në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara.
Ish Senatori nga Pennsylvania, republikani Rick Santorum fitoi në zgjedhjet primare brenda partiake në tre shtete Colorado, Minnesota dhe Missouri.
Richard John Santorum, ish Senatori nga Pensilvania, korri të mërkurën fitore në mes të kandidatëve për president të SHBA nga Partia Republikane në zgjedhjet paraprake (primary election) njëkohësisht në dy shtete - Missouri dhe Minnesota.
Kandidati nga Partia Kombëtare e Koalicionit (National Coalition Party) qeverisës të Finlandës, ish Kryetari i parlamentit 63 vjeçari Sauli Niinistö u zgjodh president i 12-të i vendit.
Ish guvernatori i Massachusetts Mitt Romney korri një fitore mjaft bindëse në zgjedhjet paraprake (primary election) të Partisë Republikane të SHBA, të cilat u mbajtën të martën në Florida.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
2
3
4
5
7
10
11
12
13
14
17
18
19
21
22
23
25
26
27
28