×
gjuha ruse

Aktivistët në qytetin ukrainas Lviv u bëjnë thirrje banorëve vendas për të marrë pjesë në 26 shkurt në aksionin kundër spekulimeve rreth çështjes së gjuhës në vend dhe për të folur gjithë ditën në rusisht.

Shërbimi Federal për Mbrojtjen e Kushtetutës së Gjermanisë njoftoi mbi rekrutimin e bashkëpunëtorëve me njohuri të gjuhës çeçene.

Ish-agjenti i shërbimeve amerikane të zbulimit Edward Snowden, i cili mori azilin e përkohshëm në Rusi, po mëson gjuhën ruse dhe pret ardhjen e prindërve të vet, njoftoi avokati i tij Anatoli Kuçerena, i cili përfaqëson interesat e Edward Snowden.

Në Shtetet e Bashkuara po rritet me shpejtësi interesi për mësimin e gjuhës ruse - dhjetra mijëra amerikanë tashmë janë duke e studiuar atë në mënyrë fakultative në shkollat e mesme dhe në institucionet e arsimit të lartë.

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, premtoi të krijojë një llogari të veçantë në rrjetin e mikroblogeve Twitter në gjuhën ruse.

Agjencia Aerokozmike Amerikane NASA hapi faqen e vet të parë të Internetit në gjuhën ruse - seksioni rus u hap në portalin e Internetit me imazhe nga sipërfaqja e Marsit, të bëra prej kamerës "HiRISE" në bordin e sondës "MRO".

Atleti xhamajkian Usain Bolt 6 herë kampion olimpik dhe 5 herë kampioni i botës në vrapim po përgatitet për Kampionatin Botëror të Atletikës së Lehtë në Moskë dhe po mëson gjuhën ruse.

Pranë Qeverisë së Rusisë deri në fund të verës do të fillojë të veprojë Këshilli për gjuhën ruse. Një nga detyrat e tij kryesore është krijimi i rrjetit të qendrave arsimore në pesëdhjetë vende të botës. Ato do të bëhen filiale të jashtme të Institutit të Gjuhës Ruse “Pushkin”.

60 persona nga e gjithë Evropa. Dhe të gjithë ata flasin të njëjtën gjuhë - rusisht. Pikërisht ajo dhe i bashkon të gjithë pjesëmarrësit e Forumit të Parë Ndërkombëtar të pedagogëve dhe mësuesve të gjuhës ruse, që është organizuar në Poloni. Me njerëzit, të cilët gjuha ruse i mblodhi në Varshavë, u njoh më nga afër korrespondentja e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë".

Sot mbushen plot 214 vjet që nga dita e lindjes së poetit të madh rus Aleksandër Pushkin. Në këtë ditë në Rusi dhe në botë festohet Dita e gjuhës ruse.
Rreth 60% e banorëve të Letonisë mbështetën idenë e m
Rinisë serbe po i zgjohet interesi ndaj gjuhës ruse. Në lidhje me kët
Këto të dhëna solli të premten në Kongresin Ndërkombëtar të Bashkatdhetarëve, që po mbahet në Petersburg, Presidentja e Universitetit Shtetëror të Shën Petersburgut Ludmilla Verbickaja.
Kongresi i IV-të Botëror i Bashkatdhetarëve do të mbahet në Shën Petersburg nga 26-27 tetor. Në Pallatin mbretëror Tauride do të mblidhen 540 delegatë nga 94 vende të botës dhe 250 pjesëmarrës nga Rusia.
Ligji mbi bazën e politikës gjuhësore të shtetit, i cili siguron statusin
Me Dekret të Presidentit të Federatës Ruse meksikani José Luis Flores u nderua me
Rreth 200 persona natën e shkuar e kaluan pranë mureve të Qendrës Kombëtare të Bashkëpunimit në Kiev.
Ligji mbi gjuhët, që kundërshtohet nga opozita ukrainase, e cila e quan veten demokratike, integrohet plotësisht në standardet evropiane.
"Pasionet e ndezura rreth gjuhës" nga Parlamenti i Ukrainës u derdhën me vrull në rrugë. Opozita organizoi mitingje kundër miratimit të Ligjit "Për themelet e politikës gjuhësore të shtetit”.
Në Verkhovna Rada (Parlamenti ukrainas) u regjistrua projekt-ligji mbi shfuqizimin e ligjit "Për themelet e politik
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30