×
situatë emergjente

Të paktën dy vetë gjetën vdekjen dhe më shumë se 300 të tjerë janë lënduar në pjesën qendrore të Japonisë, mbi të cilën në natën e së shtunës vërshuan reshjet më të dendura dhe më intensive të borës në 13 vitet e fundit.

Si rezultat i daljes së trenit nga shinat dhe përmbysjes së vagonëve të tij, në afërsi të qytetit rus Kirov, u dogjën 14 cisterna me gaz kondensat.

32 vagona të një treni të ngarkuar me gaz kondensat dolën nga shinat dhe janë përfshirë prej zjarrit në qytetin e Kirov, i cili ndodhet 900 km në lindje të Moskës, njoftuan në Komisionin Hetimor të Federatës Ruse.

Në ishullin italian të Sardenjës, ku 17 persona humbën jetën si pasojë e stuhisë dhe përmbytjeve, është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, njoftoi kanali televiziv "RaiNews24".

Në Siçili autoritetet lokale shpallën gjendjen e jashtëzakonshme në lidhje me fluksin e emigrantëve të paligjshëm.

Një shpërthim gjëmoi në nëndetësen e prodhimit rus "Sindurakshak" të ankoruar në portin indian të Mumbai.

Po kryhet evakuimi i rreth 70 personave nga vagonat e ndalur për shkak të një difekti teknik të teleferikut më të madh të Ukrainës, që lidh fshatin Mis'hor në bregdetin jugor të Krimesë me majën e malit Ai-Petri.

Të mërkurën Komanda Supreme e Forcave të Armatosura të Egjiptit - vetëm disa orë para mbarimit të afatit të ultimatumit që i paraqiti autoriteteve të vendit - po zhvillon një takim urgjent.

Në qytetin West të Texas-it po vazhdon operacioni i kërkimit dhe shpëtimit të njerëzve. Siç deklaroi në një konferencë të posaçme për shtyp Kryetari i Bashkisë së lokalitetit të Tommy Muska, numri i viktimave ka arritur tashmë deri në 14 vetë, kurse të humbur pas shpërthimit konsiderohen nga 35-40 persona.
Ditën e mërkurë qeveria e Mali-së mori vendimin për zgjatjen e regjimit të gjendjes së jashtëzakonshme, e cila vepron në vend që nga janari i këtij viti, edhe për tre muaj.
Një person humbi jetën dhe tre të tjerë u lënduan sot si rezultat i shpërthimit të furrës së shkrirjes në një uzinë metalurgjike në qytetin Sakai, në qendër të ishullit kryesor japonez Honshu.
Anija "Seastar" me 12 rusë në bord u ndodh në situatë emergjente në Detin e Japonisë, 60 kilometra në jug të Nahodkës, njoftoi të martën Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ).
Për shkak të dy situatave emergjente, të ndodhura me avionin "Boeing-787", autoritetet japoneze kanë urdhëruar kryerjen e një kontrolli urgjent teknik të të gjithë avionëve të këtij lloji në vend.
Në Australi është krijuar një situatë katastrofike si pasojë e zjarreve të shkaktuara nga nxehtësia anomale dhe erërat e forta.
Kryeministrja e Australisë, Julia Gillard, viziton ishullin australian Tazmania të përfshirë nga zjarret pyjore.
Përpjekjet për shpëtimin e platformës së shpimit të kompanis
Kongresi i Përgjithshëm Kombëtar i Libisë ka vendosur të mbyllë kufirin me Sudanin, Nigerinë, Çadin dhe Algjerinë, duke shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në shtatë provincat jugore të vendit.
Në Kuban është shpallur paralajmërimi urgjent në lidhje me rrezikun e lartë
Zjarri që ra në kullën në ndërtim e sipër “Vostok” të kompleksit “Federara” në qendrën e biznesit “Moscow-City” u bë ndër temat më të diskutuara në Twitter, dëshmon shërbimi i statistikave.
Një anije pa ekuipazh në bord, e cila, siç supozohet, u ndodh në det të hapur si rezultat i cunamit të vitit të kaluar në Japoni, po lundron në Oqeanin Paqësor në drejtim të Alaskës, njofton Shërbimi i Rojes bregdetare të SHBA.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31