×
çiklizëm, 2013

Presidenti bolivian, Evo Morales, përshkoi plot 20 milje me biçikletë në provincën qendrore të Cochabamba, duke kremtuar në këtë mënyrë festën kombëtare të quajtur "Dita e këmbësorëve dhe çiklistëve në mbrojtje të Tokës Mëmë".

Çiklisti britanik Chris Froome fitoi kampionatin e "Tour de France" që përkon me 100-vjetorin e këtij evenimenti sportiv.

Më 3 korrik në kryeqytetin e Lojrave të pritshme Botërore Studentore u kthyen banorët e Kazanit Alen Hajrulin dhe Pavell Graçov, të cilët ndërmorrën një udhëtim me biçikleta rreth botës në nder të 100-vjetorit të udhëtimit rreth botës të Onisim Pankratovit dhe Universiadës XXVII Verore Botërore.

Çiklisti i ekipit rus "Katjusha", Aleksandër Kristoff, zuri vendin e 5-të në fazë
Çiklistët nga Kazani (kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit të Rusisë), q
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) e privoi çiklistin garues amerikan Lance Armstrong nga medalja e bronzit e Lojrave Olimpike të vitit 2000 në Sydney, njofton Agjencia Associated Press, duke cituar burimet e veta.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31