×
Udhëtim nëpër Rusi, 2011
Pereslavl-Zaleski është një nga qytetet më të bukura dhe shumë të lashta të Rusisë. Ai ndodhet rreth 130 kilometra nga Moska, në bregun e Liqenit Plesheievo (Pleshcheyevo) në rajonin Jaroslavl. Qyteti u themelua në mes të shekullit XII nga Princi (Kniazi) Juri Dollgoruki.
Ky qytet është vendosur në bregun e djathtë të lumit Vollga, jo shumë larg qytetit Ugliç. Informacioni mbi historinë e tij, që ka arritur deri në ditët tona, është shumë i varfër. Dihet se u themelua ai në shekullin e XII.
Bogoljubovo është një fshat i vogël që ndodhet rreth 10 kilometra larg qytetit Vladimir. Në territorin e tij janë ruajtur ndërtesa e objekte që i përkasin shekullit të XII, ku ishte vendosur oborri i fisnikut rus - rezidenca e Princit (Kniazit) Andrei Bogoljubski.
Vladimir - kryeqyteti i lashtë i Rusisë Veri-Lindore, qyteti me famë për kishat e veta gurëbardha me bukuri të paparë të shekullit të XII. Pikërisht Katedralja e mrekullueshme, madhështore Fjetja e Shën Marisë (rus. Успенский Собор - angl.
Rostov i Madh (Rostov Veliky), pa ekzagjerim, mund të quhet një nga qytetet më interesante të moçme ruse.
Ugliç është një nga qytetet më të bukur, më të hijsh
Sergiev Posad është një nga qytetet në qarkun e Moskës që ndodhet rreth 50 kilometra larg kryeqytetit rus.
Kostroma - kështu quhet qyteti që ndodhet 330 kilometra në verilindje të Moskës. Është vendosur ai në brigjet e dy lumenjve - lumit të famshëm Vollga dhe atij më pak të njohur Kostroma.
Në këtë qytet mund të shkosh si në një muze të madh. Në sipërfaqen e tij gjithsej 9 kilometra katrore ndodhen 5 manastire të periudhës mesjetare dhe gati 30 kisha!
Parku “Lenskie Stollbi” (“Shtyllat Lenskie”), një vend ky me bukuri të mahnitshme në Jakuti, pretendon për vend në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s.
Jo larg rajonit të qytetit pranë Vollgës - Nizhni Novgorod ekziston liqeni i thellë Svetllojar.
Në sfondin e tërmeteve që ranë në Spanjë dhe Greqi, si dhe paqëndrueshmërisë politike në vendet arabe, këtë vit filloi kërkimi i vendeve të reja atraktive turistike.
Në veriun rus, në qarkun e Arkhangelsk-ut, është krijuar një territor i ri natyror
Rezidenca e Perandorit të fundit rus Nikollai II në periferitë e Shën Peterburgut - Carskoje Sello (Fshati i Carit) - po shndërrohet në muze. Autoritetet e Peterburgut miratuan konceptin e restaurimit kompleks të Pallatit Aleksandrovskij, ku dhe ndodhej ky vendbanim.
Projekti për zhvillimin e turizmit ekologjik po lançohet nga Shoqata Gjeografike Ruse. Në Rusi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31