×
hekurudha

Protesta në Romë kundër ndërtimit të linjës hekurudhore së shpejtësisë së lartë, e cila do të lidhë qytetin italian të Torinos me atë francez të Lyon-it, përshkallëzoi në përleshje të dhunshme me policinë. Shtatë policë u plagosën.

Si pasojë e përplasjes së një treni udhëtarësh me një mikrobus në Egjipt më 18 nëntor humbën jetën më shumë se 20 persona.

Treni i parë dykatësh në historinë e hekurudhave ruse u nis sot në mëngjes nga Moska për në Soçi.

Tuneli i parë hekurudhor nën Ngushticën e Bosforit, që lidh Azinë me Europën, do të inaugurohet sot në Stamboll, në ditën e 90-vjetorit të themelimit të Republikës Turke.

Olimpiada Dimërore e vitit 2014 në Soçi ka marrë tani në dispozicion të vet edhe një objekt tjetër. Më 28 tetor u vu në shfrytëzim stacioni i ri hekurudhor "Adler", i cili është ndërtuar me përdorimin teknologjive më të fundit dhe në përputhje me kërkesat më të rrepta të sigurisë.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të stacionit të ri të trenit në Adler.

Në Kinë, në vijën hekurudhore Qinghai-Tibet u përplasën dy trena udhëtarësh. Si rezultat i kësaj humbi jetën një person, 50 të tjerë u plagosën. Dy prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Në shtetin Utah një qytetare 29-vjeçare, duke u përpjekur t'i shpëtojë ndjekjes nga ana e policisë, injoroi sinjalin ndalues të semaforit dhe kaloi mbi shinat e trenit.

Në Belgjikë ndodhi rrëzimi i një treni mallrash të ngarkuar me makina të reja të markës "Fiat".

"Hekurudhat ruse" që nga 1 tetori do të fillojnë të transportojnë fëmijë të moshës nga 10 vjet e sipër në trenat e shpejtësisë së lartë "Sapsan" të pashoqëruar nga të rriturit, njoftoi shërbimi për shtyp i kompanisë.

Të martën një tren mallrash që transportonte kimikate, doli nga shinat në jug të Izraelit.

Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliç dekoroi me medaljen e artë Kreun e kompanisë "Hekurudhat e Rusisë”, Vladimir Jakunin për arritjet në fushën e veprimtarive socialo-kulturore.

Qarkullimi hekurodhor në të gjithë Norvegjinë është prishur këtë mëngjes për shkak të një difekti në sistemin e komunikimit, që kontrollon lëvizjen.

11 vagona me qymyr u përmbysën në rajonin pranë Bajkalit (ang. Trans-Baikal), është bllokuar trafiku në të dyja drejtimet, njoftoi Qendra Rajonale e Siberisë e Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë.

Si pasojë e përplasjes së një treni mallrash me një autobus, aksident i cili ndodhi në shtetin verior meksikan të Chihuahua, të paktën 4 persona humbën jetën dhe 31 u plagosën.

Kompania egjiptiane e hekurudhave vendosi të mos rifillojë qarkullimin e trenave deri të mërkurën për arsye sigurie.

Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan mori pjesë në kalimin e parë provë nëpër tunelin hekurudhor "Marmaraj" nën Ngushticën e Bosforit.

Një tren, i cili transportonte kimikatet të ndezshme dhe gërryese, doli nga shinat natën në të gdhirë të së hënës në qytetin amerikan Lawtell, shteti Luiziana.

Kenia, Uganda dhe Ruanda shpresojnë në ndihmën e Rusisë dhe e Kinës në çështjen e financimit të ndërtimit të hekurudhës midis këtyre 3 shteteve afrikane.

Bashkëpunëtorët e shërbimeve të shpëtimit nxorrën trupin e bllokuar nga lokomotiva e përmbysur të makinistit të një prej trenave që u përplasën në Zvicër.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30