×
zjarrfikës

Si rezultat i shpërthimit në një fabrikë në Portugali humbi jetën një person dhe dy të tjerë u plagosën rëndë. 

Zjarrfikësit në shtetin Australian të New South Wales bashkuan qëllimisht dy zjarre të mëdha pyjore në mënyrë që të përballojnë më mirë luftën me zjarrin.

Në shtetet perëndimore të SHBA-së janë regjistruar të paktën 51 zjarre të mëdha pyjore. Në luftën kundër tyre janë përfshirë më shumë se 19 mijë bashkëpunëtorë të shërbimit të zjarrfikëses.

Zjarrfikësit arritën të shuanin zjarrin në një nga rafineritë më të mëdha të naftës në qytetin e Puerto La Cruz në bregdetin e Karaibeve.

Një zjarr i madh ra natën në të gdhirë të së hënës në një nga zonat qendrore të kryeqytetit të Koresë së Jugut.
Zjarrfikësit arritën të shuanin plotësisht zjarrin në kompleksin e rrokaqiejve në ndërtim e sipër "Moscow City", u lëndua një punëtor, njoftuan në departamentin e Moskës për Situatat e Jashtëzakonshme.
Burri, i cili qëlloi për vdekje me armë zjarri dy zjarrfikës të hënën në SHBA, vuante nga një sëmundje mendore, njoftoi policia e shtetit të New York-ut. Vrasësi 62-vjeçar William Spenglermë pas kreu vetëvrasje.
Dy zjarrfikës u vranë dhe dy të tjerë morrën plagë me
Në shtetet amerikane Kolorado dhe Nju Meksiko po vazhdon evakuimi masiv i banorëve për shkak të zjarreve pyjore. Shtëpitë e veta u detyruan t’i braktisin tashmë qindra njerëz. Një person gjeti vdekjen në Kolorado.
Shpëtuesit gjetën trupin e desantit të fundit të tetë, i cili gjeti vdekjen gjatë shuarjes së një zjarri pyjor në Tuva (në jug të Siberisë Lindore).
Në Tuva një nga nëntë desantët e shërbimit të mbrojtjes së pyjeve, që konsierohej i vdekur në prag gjatë shuarjes së një zjarri pyjor, arriti të mbijetojë. Ai u dërgua në spital me djegie të rënda.
Zjarri që shpërtheu në kantjerin detar në rajonin Murmansk (në veri të pjesës evropiane të Rusisë) u arrit të shuhet.
Më shumë se 20.000 shpëtues dhe bashkëpunëtorë të organeve
Nëndetësja bërthamore “Ekaterinburg” ka marrë flakë në kantjerin detar të qytetit Rosliakovo (rajoni Murmansk). Në vendin e ngjarjes tashmë po punojnë 2 brigada zjarrëfikëse. Në shuarjen e zjarrit është përfshirë edhe një helikopter.
Një zjarr i fuqishëm shpërtheu sot në Omsk (në zonën
Këtë mëngjes në portin lumor verior të Moskës ra zjarr në anijen e madhe “Sergei Abramov”. Sipërfaqja e përfshirë nga flakët ka arritur deri në 1.500 metra katrore.
Zjarret pyjore në Rusi po përfshijnë me shpejtësi territore të reja. M
Këshilli i Federatës i Rusisë miratoi ligjin “Mbi njësitë vullnetare
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31