×
Lëvizja HAMAS, Janar 2013
Bisedimet e pajtimit mes lëvizjeve rivale palestineze “Fatah” dhe “Hamas” do të rifillojnë më 9 shkurt në Egjipt. Për këtë njoftoi ditën e martë Kreu i lëvizjes “Hamas”, Khaled Mashal.
Mediat palestineze njoftojnë se krahu ushtarak i Lëvizjes së Rezistencës Islamike “Hamas” testoi "versionet e përmirësuara të raketave me rreze te gjatë veprimi". Raketat u lëshuan në drejtim të Detit Mesdhe.
Liderët e fraksioneve palestineze “Fatah” dhe “Hamas”, respektivisht Mahmoud Abbas dhe Khaled Mashal, ranë dakord gjatë negociatave në Kajro për fillimin e menjëhershëm të procesit të pajtimit.
Izraeli nuk do t’i bëjë kurrfarë lëshimesh territoriale palestinezëve. Kjo u deklarua të mërkurën nga Kryeministri i shtetit hebre, Benjamin Netanjahu.
Tel Avivi kurrsesi nuk duhet të humbasë mbështetjen e Washington-it, deklaroi Presidenti izraelit, Shimon Peres, në një intervistë për gazetën amerikane "The New York Times". "Pikërisht mbështetja e Shteteve të Bashkuara na jep neve mundësinë të mbrojmë interesat tona.
Kreu i Administratës Kombëtare Palestineze (AKP) dhe lideri i lëvizjes palestineze “Fatah”, Mahmoud Abbas dhe Kreu i Byrosë Politike të lëvizjes në pushtet në Rripin e Gazës “Hamas”, Khaled Mashal, pritet të takohen në Kajro, njofton gazeta izraelite "Jerusalem Post".
Dhjetëra mijëra njerëz në Rripin e Gazës morrën
Këtë opinion shprehu Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu gjatë një takimi me ambasadorët e shtetit hebre.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
5
6
7
8
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31