×
Siria, 5 qershor 2013
Konferenca Ndërkombëtare mbi Sirinë, e propozuar nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të
Britania e Madhe mori konfirmimin e faktit se në Siri është përdorur armë kimike - gazi neuro-paralitik Sarin, deklaroi të mërkurën zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar.
Ushtria siriane kontrollon tani plotësisht territorin e qytetit të El-Quseir, i cili shtrihet në veriperëndim të vendit. Kjo u njoftua sot nga Agjencia siriane e lajmeve SANA.
Autoritetet franceze kanë në dispozicion prova faktike të asaj se gjatë konfliktit sirian është përdorur disa herë gazi neuro-paralitik Sarin, deklaroi të martën para gazetarëve Kreu i Ministrisë së Jashtme franceze, Laurent Fabius.
Moska shpreson në shfaqjen e mirëkuptimit nga ana e Izraelit përkatësisht çështjes së furnizimit të Sirisë me komplekset raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300"), deklaroi Zëvendësministri i Jashtëm rus, Mihaill Bogdanov.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
10
15
16
22
23
29
30