×
Siria, Qershor 2013
Autoritetet italiane e konsiderojnë të nevojshme pjesëmarrjen e Iranit në konferencën e ardhshëm mbi Sirinë në Gjenevë, deklaroi Ambasadori italian në Rusi Antonio Zanardi Landi.
Zëvendëskryeministri i Sirisë Qadri Jamil nuk përjashtoi mundësinë se anijet me flamurin rus që transportojnë naftë në Siri mund të bëhen objektiva sulmesh. Mirëpo Zv. Kryeministri sirian nuk specifikoi se kush dhe si mund ta kryej sulmin.
Një grup ekspertësh i OKB-së ndodhet në Turqi, ku synojnë të mbledhin dhe të shqyrtojnë informacionin në lidhje me përdorimin e armës kimike në Siri.
Agjencia Qendrore e Zbulimit e SHBA-së filloi furnizimet e armëve në Jordani, e cila planifikon
Avionët e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme evakuuan nga Siria 128
Xhaxhai i Presidentit sirian Bashar Al-Assad Rifaat shiti rezidencën e tij në Paris për 92,5 milionë $, njoftuan mediat. Ka gjasa që shtëpinë ta ketë blerë një oligark rus, emri i të cilit nuk bëhet i ditur.
Militantët nga grupimi sirian «Jabhat al-Nusra» vranë murgun françeskan François Mourad.Incidenti ndodhi më 23 qershor në Manastirin e Shën Antonit të Padovës, në provincën e Idlib.

Sipas informacioneve nga burimet diplomatike, Rusia, SHBA-ja dhe OKB-ja nuk kanë arritur të bien dakord mbi një datë të caktuar për zhvillimin e konferencës “Gjeneva-2", të kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Ky është rezultati zhgënjyes i konsultimeve trepalëshe në Gjenevë.

Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) e Rusisë ka dërguar në Siri
Rusia dhe Algjeria kanë një mendim unanim mbi faktin se kriza në Siri duhet të
Moska synon të zbatojë plotësisht detyrimet e veta sipas kontratave të nënshkruara
Çështja në lidhje me mbajtjen e konferencës mbi zgjidhjen paqësore në
Komisioni Europian ka vendosur të akordojë 400 milionë euro shtesë këtë vit
"Pikësynimet e deklaruara në Doha dhe të zbatuara tashmë në praktikë lidhur
Kontrata për furnizimin e Sirisë me komplekset raketore të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300") nga Rusia ende nuk është përmbushur, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë për agjencitë informative perëndimore.
Rebelët sirianë pretendojnë se kanë marrë një ngarkesë të madhe me armë dhe municione, njoftoi të premten kanali televiziv ndërarab "Al Arabiya".
Katër senatorë amerikanë kanë propozuar një projektligj që ndalon SHBA-në të furnizojë me armë opozitën siriane.
Trupat qeveritare në Siri do të jenë në gjendje të rimarrin kontrollin e rajoneve të vendit të pushtuara nga rebelët, njoftoi të enjten Zëvendësministri i Jashtëm sirian, Faisal Mekdad.
Ministri i Informacionit i Sirisë, Omran al-Zoubi, deklaroi se ai mund ta vlerësojë deklaratë
Ngarkesa me avionët stërvitorë luftarakë rusë “Yak-130” (russ. "Як-130")
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
10
15
16
22
23
29
30