×
Siria, 28 maj 2013
Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Moshe Ya’alon, deklaroi se sistemet raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ.
Kompromisi i arritur pas takimit 14-orësh të ministrave të jashtëm të vendeve të BE-së "nuk e nderon Evropën". Këtë opinion shprehu sot Ministrja e Punëve të Jashtme e Italisë, Emma Bonino.
Furnizimet e Damaskut me sistemet raketore të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. “C-300") janë një faktor stabilizues në konfliktin sirian. Për këtë deklaroi sot Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Rjabkov.
Belgjika nuk do të furnizojë me armë rebelët sirianë pas heqjes së embargos. Për këtë deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme të vendit, Didier Reynders.
Gjatë javës së fundit në rajonin e qyteti sirian Qusair po zhvillohen luftime të ashpra. Pas suksesit të ditëve të para të sulmit të ushtrisë qeveritare u njoftua se nga rebelët është pastruar 80% e qytetit.
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Rjabkov, deklaroi gjat
Disa militantë të paidentifikuar në mëngjesin e 28 majit vranë tre ushtarë
Gjatë dy javëve të fundit në Izrael është rritur ndjeshëm kërkesa për maska kundragaz. Ky fakt lidhet me druajtet e popullsisë së vendit se lufta civile e Sirisë mund të prekë shtetin hebre.
Aktivistët e opozitës siriane pohojnë se ata kanë në duar prova faktike të masakrës së kryer nga forcat qeveritare në qytetet bregdetare Baniyas dhe Al-Bayda. Në maj Damasku njoftoi se në këto qytete është kryer një operacion antiterrorist.
Embargo evropiane në lidhje me furnizimet e armëve në Siri nuk do të zgjatet
Teherani i ka dhënë Damaskut dy linja kredie me shumë të përgjithshme 4 miliardë dollarë, njoftoi Kreu i Bankës Qendrore të Sirisë, Adib Mayala.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
11
12
18
19
25
26