×
Siria, 8 maj 2013
SHBA-ja do të akordojë suplementarisht 100 milionë dollarë $ ndihmë humanitare për qytetarët e Sirisë, viktima të konfliktit të armatosur.
Pas sulmeve ajrore izraelite mbi territorin sirian, Lindja e Mesme u ndodh në kuptimin e plotë të fjalës në prag të një lufte të madhe. Megjithatë, shumë ekspertë janë të prirur të besojnë se me përpjekjet e përbashkëta Izraelit nuk do t’i lejohet ta kalojë këtë cak fatal.
Ditën e mërkurë rebelët sirianë arritën të godasin
Marrëveshjet e arritura në Moskë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të
Ditën e mërkurë trupat e qeverisë siriane dëbuan rebelët
Moska dhe Uashingtoni kanë rënë dakord për të mbajtur në një datë fare të konferencën ndërkombëtare për Sirinë. Ky është rezultati kryesor i vizitës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, John Kerry, në Rusi. Duke folur mbi marrëdhëniet bilaterale mes Moskës dhe Uashingtonit, Kerry theksoi se situata aktuale në botë kërkon nga të dy vendet një partneritet po të tillë, si në vitet e Luftës së Dytë Botërore.
Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad deklaroi se vendi i tij është i aftë t’i bëjë ballë Izraelit, njofton ditën e mërkurë Korporata Radiotelevizive britanike BBC.
Shumë rajone të Sirisë u ndodhën krejtësisht të shkëputura nga lidhja me Internetin dhe linjat ndërkombëtare të komunikimit, njofton Drejtoria Qendrore e Republikës Arabe të Sirisë për telekomunikacionin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
11
12
18
19
25
26