×
Siria, 22 janar 2013
Rusët, të cilët kishin dëshirë të largoheshin nga Siria, kaluan kufirin me Libanin me autobusë dhe po udhëtojnë drejt aeroportit të Bejrutit, ku ata po i presin avionët e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme.
Aeroplani i parë i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë (MSJ) fluturoi nga Moska për në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, për të sjellë në atdhe rusët që dëshirojnë të largohen nga Siria fqinje.
Ish-Kryeministri i Rusisë, Eugjeni Primakov, deklaroi në një emision të Radiokompanisë "Zëri i Rusisë", se Rusia nuk kërkon largimin e menjëhershëm të Bashar Al-Assad, sepse ne mendojmë se ky është një hap i gabuar.
Viktima të shpërthimit të ndodhur në periferi të qytetit sirian të Hama u bënë të paktën tridhjetë persona.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
12
13
17
19
20
26
27
30