×
Siria, 13 nëntor 2012
Një shpërthim i fuqishëm gjëmoi sot në qytetin e Nabi al-Fajji në afërsi të kryeqytetit sirian Damask. Sipas njoftimit të kanalit televiziv "Al Mayadin", si rezultat i sulmit të radhës u vranë dhe u plagosën shumë banorë lokalë
Kanali televiziv Al-Arabia botoi një artikull, në të cilin pohon se forcat speciale më të mira britanike po trajnojnë disa njësi speciale vrasësish të përzgjedhura prej efektivit të trupave të opozitës siriane.
Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Catherine Ashton, përshëndeti të martën "Koalicionin Kombëtar të forcave opozitare dhe revolucionit sirian", duke njohur legjitimitetin e tij.
Presidenti i Turqisë Abdullah Gul deklaroi në një intervistë për botimin “The Financial Times”, se komplekset antiraket “Patriot” të NATO-s mund të përdoren kundër raketave siriane me mbushje kimike.
Këshilli i Bashkëpunimit të Shteteve Arabe të Gjirit Persik deklaroi mbi njohjen e opozitës siriane si forcëa së vetme legjitime që përfaqëson vendin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
21
24
25