×
Siria, Nëntor 2012
Rusia është e shqetësuar në lidhje me zotërimin nga ana e opozitës siriane të komplekseve të lëvizshme raketore, të cilët janë marrë nga Libia, deklaroi në Vjenë Kreu i administratës së Kremlinit, Sergei Ivanov.
Të premten aeroporti i Damaskut nuk pret fluturime, njoftojnë mediat arabe, duke cituar një punonjës të aeroportit të Dubait.
Delegatët nga më shumë se 60 vende u mblodhën të premten në Tokio për të diskutuar mundësinë e zgjerimit të sanksioneve kundër regjimit të Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad.
Vendosja e sistemeve “Patriot” të NATO-s në kufirin siriano-turk është një hap
I dërguari i posaçëm i OKB dhe Lidhjes Arabe Lakhdar Brahimi deklaroi se ai
Të gjitha 84 blloqet e adresave siriane IP rezultuan të padisponueshme. Kështu që asnj
Përfaqësuesit e opozitës së brendshme siriane iu drejtuan Rusisë me nj
Konferenca e opozitës së brendshme dhe të jashtme siriane do të zhvillohet në Romë më 17-18 dhjetor. Këtë informacion ua përcolli gazetarëve koordinatori i Komitetit Koordinues Kombëtar për Ndryshime Demokratike të Sirisë me bazë jasht vendit Heysham Manaa.
Rebelët sirianë u përpoqën të sulmojnë bazën ushtarake
Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të reagojë ndaj sulmit terrorist të së mërkurës në periferi të kryeqytetit sirian. Për këtë deklaroi Zëvendësministri i jashtëm i Rusisë Genadi Gatilov.
Një makinë-bombë shpërtheu sot në provincën e Deraa, në jug të Sirisë, njoftoi televizioni shtetëror i vendit. Ka viktima dhe shkatërrime. Sot më herët një seri shpërthimesh ndodhën në afërsi të Damaskut.
Zëvendësministri i Jashtëm i Sirisë, Faisal Mekdad, i dorëzoi Presidentit Hugo Chavez një mesazh personal nga lideri sirian Bashar Al-Assad.
Militantët në provincën Idlib në veri të Sirisë rrëzuan avionin e ushtrisë së qeverisë. Gjuajtësi-bombardues ra në afërsi të kufirit turk dhe shpërtheu.
Katër shpërthime ndodhën në rajonin e Damaskut, ku kryesisht jetojnë të krishterë, janë vrarë të paktën 20 persona dhe dhjetra të tjerë janë plagosur.
Militantët e Ushtrisë së Lirë Siriane deklaruan se goditën një helikopter
viktimat, konflikt, Siria, bombat thërrmuese
Sot rebelët sirianë njoftuan për marrjen nën kontroll të objektit të rëndësishëm të radhës në veri të vendit.
Të martën përfaqësuesit e NATO-s dhe ushtrisë turke do të
Opozita siriane pohon se një aeroplan i forcave qeveritare hodhi një bombë thërrmuese mbi
Autoritetet franceze morrën vendimin t’i japin një ndihmë financiare me vlerë prej 1.2 milionë eurosh Koalicionit Kombëtar të Forcave Revolucionare dhe Opozitare Siriane (KKFROS), thuhet sot në një deklaratë për shtyp të Ministrisë së Jashtme franceze.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
21
24
25