×
Siria, 11 tetor 2012
Turqia dyshonte se avioni civil sirian i ulur me detyrim për kontroll në Ankara, i cili po fluturonte nga Moska për në Damask, mund të transportonte komponente për prodhimin e raketave.
Athina është pjesë përbërëse e anëtarëve
Autoritetet siriane në një deklaratë të lëshuar të enjten kërkuan
Avioni sirian i pasagjerëve, i kapur në hapësirën ajrore turke dhe i
Forcat Ushtarake Ajrore siriane morrën urdhër për të kapur dhe pë
Siria ndaloi importimin e energjisë elektrike nga Turqia, njoftoi sot Kreu i Ministrisë turke të Energjetikës Taner Yildiz.
Rusia kërkon shpjegime nga ana e palës turke në lidhje me incidentin e ndodhur me aeroplanin sirian të pasagjerëve, në bordin e të cilit ndodheshin qytetarë rusë. Kjo është deklaruar në komentet e Zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë Aleksandër Llukasheviç. Moska kërkoi gjithashtu marrjen e masave për parandalimin e incidenteve të ngjashme në të ardhmen.
Vizita e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin në Turqi është shtyrë për një afat të pacaktuar.
Autoritetet siriane kanë hedhur poshtë thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
6
7
13
14
20
21
27
28