×
Siria, 9 shkurt 2012
Në qytetin sirian Homs po zhvillohen beteja në ashpra në rrugë mes reparteve speciale qeveritare
SHBA dhe aleatët e tyre po shqyrtojnë mundësinë e dhënies s
Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton shpreson të diskutojë me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov rezultatet e bisedimeve të tij në Siri, njoftoi të mërkurën Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit Victoria Nuland.
Në Siri u futën nënrepartet e forcave speciale të Katarit dhe Britanisë së Madhe, njoftojnë mediat izraelite me referim tek burime të mirëinformuara.
Hakerët e grupit Anonymous thyen kodin e-mail të administratës së Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad. Siç doli, shumica e kutive ishin të mbrojtura me fjalëkalime jashtëzakonisht të thjeshta 12345 dhe 123456.
Rusia ka konfirmuar qëndrimin e saj ndaj ndërhyrjes së huaj ushtarake në punët e brendshme të Sirisë: kriza në këtë vend duhet të zgjidhet vetëm nëpërmjet dialogut ndërsirian dhe zhvillimit të reformave demokratike.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev dhe Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy në një bisedë telefonike të mërkurën shkëmbyen mendime mbi situatën në Siri.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
3
4
5
11
12
18
19
21
23
25
26
29