×
Siria, Shkurt 2012
Këshilli për të Drejtat e Njeriut i OKB-së po zhvillon mbledhjen e vet të jashtëzakonshme në lidhje me situatën në Siri, e cila, sipas vlerësimeve të ekspertëve, po vazhdon të përkeqësohet.
Situata në Siri do të bëhet tema kryesore e mbledhjes së sotme të sesionit të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Për diskutimin e çështjes siriane u planifikua zhvillimi i debateve urgjente.
Ministrat e Jashtëm të 27 vendeve të BE-së të hënë
Më shumë se 20 udhëheqës të shquar të opozitës
Kina ka hedhur poshtë kritikat që i adresohen asaj nga ana e zyrtarëve amerikanë
Moska dënon vendosmërisht vrasjen e gazetarëve të huaj në Siri dhe
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon emëroi paraardhësin e tij Kofi Annan të dërguar të posaçëm të OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe në Siri, njofton Agjencia Associated Press.
Sipas njoftimeve të pakonfirmuara që vijnë nga Siria, në qytetin Homs u vranë dy
Në Siri forcat qeveritare po vazhdojnë të hapin zjarr me artileri mbi qytetin Homs si dhe
SHBA kanë konfirmuar se kanë ndërmend të kërkojnë forcimin e presionit
Avionët e papilotuar (drones) të Forcave Ushtarake Ajtore të SHBA po kryejnë fluturime zbulimi
Popullsia e Damaskut të dielën nuk e mbështeti grevën e përgjithshme, për të cilën bëri thirrje Këshilli Kombëtar i opozitës siriane.
Anthony Shadid vdiq pas një krizë astme në Siri. Ai u plagos në Bregun Per
Ditën e premte, më 17 shkurt, ushtria siriane rifilloi zjarrin e fuqishëm me artileri mbi qytetin Homs. Dëshmitarët okularë pohojnë se ky është sulmi më i fuqishëm në dy javët e fundit.
Të premten, më 17 shkurt, Kina do të dërgojë në Siri Z
Programi bërthamor iranian ka arritur në një nivel të ri zhvillimi. Arritjet më
Ushtarët e njësive elitare, me mbështetjen e transportuesve të blinduar të
SHBA nuk e shohin Rusinë në mesin e pjesëmarrësve të të
Rusia përjashton ndërhyrjen nga jashtë në zgjidhjen e problemit sirian, deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pas përfundimit të bisedimeve me homologun e tij arab, Sheikh Abdullah bin Zayed.
Siria hodhi poshtë iniciativën e Lidhjes së Shteteve Arabe për të dërguar në këtë vend kontingjentin ushtarak të OKB-së për ruajtjen e paqes.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
3
4
5
11
12
18
19
21
23
25
26
29