×
Siria, 2011
“Pranvera arabe” u bë një nga ngjarjet më të rëndësishme gjeopolitike të vitit 2011. Pasojat e saj janë kontradiktore dhe të paparashikueshme.
Siç deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë shtypi n
Numri i viktimave të shpërthimeve në Damask arriti në 30 persona, më shumë se 50 të tjerë janë plagosur.
Forcat e Armatosura të Sirisë të martën zhvilluan stërvitjet ushtarake pë
Diskutimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së i çështjes mbi ballafaqimin e armatosur të autoriteteve siriane dhe opozitës mund të lëvizë më në fund nga pika e vdekur.
Gati 5000 vetë u vranë dhe 14.000 të tjerë u arrestuan në Siri si rezultat i shpëndarjes së dhunshme të demonstratave anti-qeveritare.
Kryqëzori i rëndë aeroplanmbajtës rus “Admiral Kuznecov” («Адмирал Кузнецов») dhe anija e madhe anti-nëndetëse “Admiral Çabanenko” («Чабаненко») po nisen sot me një lundrim dy-mujor në Detin Mesdhe.
Sot anija e rojes (vëzhgimit) bregdetare “Lladnij” («Ладный») e Flotës s
Aeroplanmbajtësja bërthamore amerikane “George Bush” iu afrua fare pranë kufijve detarë të Sirisë, njofton Kanali televiziv inter-arab “Al Jazeera”. Pentagoni refuzoi të konfirmojë këtë informacion, por pranoi megjithatë se anija ndodhet në Detin Mesdhe.
Rusia bën thirrje për ti dhënë fund njëherë e
Rreth 600 vullnetarë nga Libia mbërritën këto ditë në Siri nëpërmjet territorit të Turqisë për tu bashkuar me “Ushtrinë Çlirimtare Siriane”, e cila po lufton kundër regjimit të Presidentit Bashar al-Assad.
Rusia del kundër miratimit të gjithfarë të rezolutave dhe ushtrimit të presionit mbi
Damaskut iu dhanë 24 orë për lejimin e hyrjes në vend të misionit të vëzhguesve nga organizatat ndërarabe, përndryshe vendin e pret vendosja e sanksioneve.
Ndërhyrja e huaj do të çojë në destabilizimin e situatës jo vetëm në Siri, por dhe në mbarë rajonin në përgjithësi, deklaroi sot Zëvendës minisitri i Jashtëm rus Gennadi Gatillov.
Çështjet e të drejtave të njeriut nuk duhet të përdoren si pretekst
Thirrjet e Perëndimit, të cilat i adresohen opozitës siriane për të
Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe paraqitën në OKB një projekt-rezolutë të re
Siria ka 3 ditë kohë për të ndaluar shtypjen e përgjakshme të protestave anti-qeveritare dhe për të lejuar vëzhguesit e huaj që të vizitojnë vendin.
Opozitarët sirianë sulmuan kompleksin e godinave të Zbulimit (Inteligjencës) të Forcave Ajrore në Damask.
Vendet perëndimore po nxisin opozitën e Sirisë për ndryshimin e regjimit në vend. Pikërisht këto ditët e fundit Lidhja e Shteteve Arabe i parashtroi Damaskut “hartën rrugore” të destinuar për ta nxjerrë vendin nga kriza.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31