×
Rripi i Gazës, 20 nëntor 2012
Në Rripin e Gazës persona të armatosur pushkatuan 6 vetë, të cilë
Deputeti i Bahreinit Osama Tamimi dogji flamurin izraelit në seancën e parlamentit të mbretë
Brigadat e rezistencës palestineze në Rripin e Gazës kanë refuzuar ofertën e Izraelit për një armëpushim 90 ditor.
Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi të martën se ai preferon zgjidhjen diplomatike të konfliktit në Rripin e Gazës në vend të asaj ushtarake dhe shpreson se ajo mund të arrihet.
Në mbrëmjen e 20 nëntorit Forcat Ushtarake Ajrore izraelite shpërndanë mbi
Ditën e martë Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të mbërrijë
Në orët e afërta në Kajro do të shpallet armëpushimi mes Izraelit dhe palestinezëve të Rripit të Gazës, njoftoi gazeta egjiptiane "Al-Masry Al-Youm".
Të martën në mëngjes avionët izraelitë vazhduan dhënien e goditjeve mbi Rripin e Gazës, duke sulmuar ndërtesën e Bankës Kombëtare Islamike.
Rusia ka ofruar organizimin e një takimi urgjent të "kuartetit" të ndërmjetësve ndërkombëtarë për Lindjen e Mesme në sfondin e krizës së përshkallëzuar mes Izraelit dhe palestinezëve. Nisma në fjalë u artikulua nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në bisedimet me Sekretaren amerikane të Shtetit Hillary Clinton në Kamboxhia, në margjinat e Samitit të Azisë Lindore:
Marrëveshja për armëpushimin midis “Hamas-it” dhe Izraelit mund të n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
24
25
28
29